Колкото по-високо, толкова по-евтино. Дали тази максима ще проработи на практика ще стане ясно догодина. Тогава ще бъде завършена най-високата в света кула за производство на електричество от концентрирана слънчева енергия.
Кулата ще се извисява на 240 метра в южната част на Израел. 50 хиляди огледала, разположени в подножието й, ще насочват към нейния връх отразена светлина и топлина от слънцето, съобщава БНТ.
Планираният капацитет на централата е 121 мегавата електричество. То ще се получава при загряване на пара в кулата до 540 градуса. Налягането от този поток ще задвижва мощната турбина, която няма да престава да работи дори и след залез слънце. Непрекъснатият цикъл на работа спестява средства от строежа на база за съхраняване на енергия. Централата се изгражда изцяло с частни средства. Целта е драстично намаляване на цената на произведеното електричество.
Еран Гартнер, директор на компания за технически конструкции: Непрестанно напредваме в посока ефективност и съкращаване на времето за изграждане на съоръженията. Натрупването на опит ни позволява да предлагаме слънчева енергия на все по-ниски цени.
95% от слънчевия ток по света на този етап се произвежда от фотоволтаични панели. Те могат да се монтират къде ли не – по покриви, фасади и дори върху превозни средства. Централи от типа на израелската изискват повече площ и повече инвестиции. Шансовете им да понижат цените на енергията от слънцето, обаче, са сериозни. Да не говорим за спестените вредни емисии в атмосферата.
Говори се, обаче, за опасност от унищожаване на птици в близост до отразената от огледалата светлина и топлина. За този проблем също е намерено решение. То съчетава разпръскване на пари от ципата на гроздови зърна, излъчване на звуци от хищни птици и подобряване на системата за управление на огледалата с цел оптимално насочване и избягване на прекомерното загряване на въздуха край кулата.