Започва модернизация на армията

Николай Ненчев: Днес Министерският съвет взе решения, с които се пристъпи към практическо изпълнение на управленската програма на правителството в частта модернизация на въоръжените сили. Това е един исторически момент с дълготрайно отражение за следващите 30 г. в отбранителните способности на въоръжените ни сили, тъй като касае основни бойни платформи – кораби и самолети. Това е стъпка в посока надграждане и еволюционно развитие на въоръжените сили.

• Утвърдените проекти касаят най-важната част на отбранителните ни способности, а именно развитие на бойните способности на българската армия.

• Изпълнението на тези проекти потвърждава, че България е лоялен и надежден съюзник в НАТО и Европейската политика за сигурност и отбрана.

• С реализацията на проекта за многофункционален модулен патрулен кораб ВМС ще придобият два кораба, с възможности за участие в широк спектър от морски операции на НАТО и ЕС, и ще бъде преодолян недостигът от способности, които ВМС трябва да поддържат за национална отбрана, както и за участие в колективната отбрана на Алианса. С тях ще се заменят кораби, произведени в бившия СССР, които отстъпват на съвременните тенденции в развитието на въоръжението и техниката, изискват разходването на сериозни инвестиции за тяхната поддръжка и доставка на резервни части и не са оперативно съвместими със силите на НАТО.

• С реализацията на проекта за нови тип боен самолет ще се преодолее дефицитът от способности на въоръжените ни сили за неутрализиране на широк спектър от въздушни, наземни и морски заплахи, при всякаква метеорологична обстановка и време от денонощието и пълна оперативна съвместимост със съюзниците от НАТО и ЕС. Този дефицит е породен от липсата на ключови способности на самолетите от Военновъздушните сили на Република България, създадени за изпълнение на тясно специализирани задачи по времето на Студената война, в духа на тогавашните доктрини за глобален конфликт и оперативно несъвместими с въоръжението на страните-членки на НАТО и ЕС.

• С реализацията на проекта за осигуряване на летателната годност на самолет МиГ-29 ще се осигури поддържането на способностите на българските Военновъздушни сили за охрана на въздушното пространство и осигуряване на въздушния суверенитет на Република България в Интегрираната система за противовъздушна (ПВО) и противоракетна (ПРО) отбрана на НАТО до привеждането в пълна оперативна готовност на новия тип боен самолет. Необходимостта от реализиране на проекта е обоснована, както в резултат на новата среда за сигурност, така и в резултат на поетапното изчерпване на ресурсите на редица агрегати, влизащи в състава на авиационната техника.

• Отчитайки текущото икономическо състояние на страната, цялостното изпълнение на проектите ще има значителна финансова тежест, но в същото време ще положим максимални усилия за включване на българската отбранителна индустрия в тяхната реализация и особено в дългосрочната поддръжка.

• Бих искал да уверя българската общественост, че управлението на такъв голям публичен ресурс от финансови средства за модернизация ще осъществяваме при пълна прозрачност на процедурите и изпълнението и при засилен парламентарен и граждански контрол, с цел максимално ефективно и ефикасно разходване на средствата.