Не забравяйте здравноосигурителната си книжка по време на летния отпуск, съветва НЗОК

Почиващите в България здравноосигурени трябва да носят здравните си книжки със себе си, напомнят от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Документът дава право да се получи медицинска помощ по линия на НЗОК от всеки общопрактикуващ лекар или лечебно заведение, които имат договор с касата. НЗОК заплаща на общопрактикуващите лекари за инцидентно оказана медицинска помощ на лица, които не фигурират в пациентските им листи.

Ако в лечебното заведение, където търсите инцидентна медицинска помощ по време на почивка и ваканция, поискат да заплатите, трябва да изискате от лекаря финансов документ за платените суми, информират още от Касата.

При необходимост от спешна и неотложна помощ здравноосигурените могат да се обърнат към центровете за спешна помощ на мястото, където пребивават. Оказаната услуга не се заплаща.

За улеснение на здравноосигурените граждани, рецептите, с които са предписани лекарствени продукти за остри и хронични заболявания, лекарствени продукти с протоколи IВ и IС, както и рецептите за медицински изделия и диетични храни се изпълняват в аптеки, работещи по договор с НЗОК на територията на цялата страна. Изключение правят лекарствата по протокол 1А и лекарствените продукти, съдържащи наркотични и упойващи вещества. Тези рецепти може да се изпълняват само в аптеки, сключили договор с районна здравноосигурителна каса, намираща се на територията, на която е направен избор на личен лекар.

Ако се наложи да ползвате стоматологични услуги можете да посетите всеки зъболекар, който е сключил договор за работа с НЗОК, за да получите необходимата първична дентална помощ. За целта трябва да предоставите своята здравноосигурителна книжка, в която зъболекарят да впише извършените от него дейности.

Приемът в болница може да стане като пациента отиде директно в лечебното заведение. Тогава се заплаща само потребителска такса от 5.80 лв. за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни в годината.

Пътуващите в страни от Европйския съюз е добре да имат издадена Европейска здравна карта. Те ще получат здравна помощ срещу документ, който удостоверява, че са осигурени в България. Това може да бъде европейска здравна карта или временно удостоверение, което я замества. Картата се издава във всеки клон на ДСК в срок от 15 дни, а удостоверението в районните здравни каси в срок от два дни.

Ако се налага да пребивавате в друг здравен район (на територията на друга РЗОК в страната) за срок от един до пет месеца, трябва да направите временен избор на общопрактикуващ лекар, напомнят от НЗОК.

За целта здравноосигурените попълват регистрационен формуляр за временен избор. При този избор се ползват всичките права по реда на здравноосигурен. Избраният лекар може да извършва прегледи, да издава направления за консултация с лекар специалист, да издава направления за изследвания или за хоспитализация и да изписва лекарства. Ако получавате лекарства за хронично заболяване по линия на НЗОК, трябва да заверите рецептурната си книжка в съответната районна здравноосигурителна каса (РЗОК) по местоприбиваване.
При изтичане на срока на временния избор автоматично се възстановява постоянният избор на личен лекар.