Мнозина смятат динята за добър източник на течности, подходящ особено за горещините. Всъщност тя е доста повече от това – последните изследвания за нея показват, че е богат източник на ликопен – антиоксидант (свързван най-често с доматите), който доказано е ефективен при намаляване риска от рак и други сериозни заболявания.
[ad id=“225664″]
Динята всъщност не е плод, а зеленчук – тя е от семейството на краставицата и тиквата. За нейна прародина се счита Африка, но съвременните дини са доста различни и доста по разнообразни като сортове. Тя без съмнение е сред най-освежаващите и задоволяващи нуждата от течности зеленчуци.
Когато избирате диня, внимавайте тя да бъде твърда, симетрична, без наранявания, натъртвания и светли петна. При почукване добре узрялата диня трябва да издава приглушен звук “на кухо”. Най-добрите дини обичайно тежат поне няколко килограма, но все пак това зависи от сорта.
За да я запазите максимално дълго, не я режете цялата на парченца и не белете кората. Ако се окаже не добре узряла, поставете я в хартиен плик, но не в хладилник, съветва dieti.bg
Дори и цяла динята не е много трайна – на стайна температура и ненарязана се запазва около 2 до 3 седмици.
Измийте я преди да я нарежете. Каквото не успеете да консумирате веднага, приберете в пластмасова кутия или плик в хладилника.
[ad id=“263680″]
Една нетрадиционна рецепта
за 4 порции
• 2 купички нарязана и почистена от кората и семките диня
• 3/4 купичка сладък лук
• 3/4 купичка черен боб (сварен или от консерва – подсушен)
• 1/4 купичка леко люти чушки
• 1 средно голям чесън, нарязан на ситно
• 1 ч.л. кафява захар
• 1/2 ч.л. сол
[ad id=“236999″]
Смесете всички съставки и ги поставете в хладилник в затворена кутия поне за час, за да се смесят ароматите.
Половин купичка съдържа: 52 калории, 1 г въглехидрати, 2 г протеини, 0,3 г мазнини, 2 г диетични фибри, 0 мг холестерол.
Тази салата е разпространена в Азия. Кората на динята също се яде – в Азия се маринова, в Африка се пържи с лук, лютиви чушлета и подправки. Сварена може да се панира, или ако е доста разварена – се използва като основа за сосове и пюрета.