БНР отхвърли „внушенята за цензура“ след свалянето на интервюто с Митрофанова

БНР отхвърли "внушенята за цензура" след свалянето на интервюто с Митрофанова

Ръководството на Българското национално радио (БНР) подкрепи решението на Програмния съвет да забрани излъчването на интервюто на водещия Петър Волгин с руската посланичка в София Елеонора Митрофанова и отхвърли критиките, че това е цензура.

Такива обвинения отправи както самият Волгин, така и партиите „Възраждане“ и БСП, известни със заеманите от тях проруски позиции.

„Ръководството на БНР смята за недопустими и категорично отхвърля опитите за намеса в редакционната политика на медията. Случаят с неизлъченото интервю на извънредния и пълномощен посланик на Руската федерация Н.Пр. г-жа Елеонора Митрофанова не трябва да бъде използван за политически цели и внушения“, се казва в официална позиция, разпространена в събота вечерта.

По-рано през деня генералният директор на БНР Милен Митев коментира, че интервюто няма да бъде излъчено или публикувано на сайта на радиото заради „несъответствие с редакционните стандарти“.

В позицията на ръководството по случая се уточнява, че в разговора си с Митрофанова Волгин е нарушил изискванията от Етичния кодекс и Редакционните стандарти на БНР „интервютата да бъдат безпристрастни [и] да не изглеждат благосклонни към позицията на събеседника“.

„Програмният съвет, който включва директорите на националните, регионалните и дигиталните програми, е основният орган за саморегулация на медийното съдържание и се произнася за спазването на редакционните стандарти“, се казва още в позицията.

От ръководството на БНР определят „внушенията за цензура за недопустими и спекулативни“. И декларират, че „БНР като обществена медия строго се придържа към принципите за свобода на словото, обективност и независимост на медийното съдържание и плурализъм на гледните точки при спазване на най-високите професионални и етични стандарти“.

След спирането на излъчването на интервюто на Митрофанова в събота от „Възраждане“ разпространиха своя позиция по случая, че която нарекоха случилото се „политическа цензура и двойни стандарти в българските обществени медии“.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък коментира, че „намесата на политици в работата на журналистите е посегателство върху тяхната свобода“.

Повод за тези коментари стана реакцията на председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски, който се обяви срещу гостуването на руската посланичка в БНР още в петък.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036