Високи заплати, но липса на кадри и добри условия на труд в IT-сектора

Почти всеки втори от IT сектора не иска да емигрира и би работил извън столицата. Това сочи проучване за условията на работа в този отрасъл, огласено на дискусия в КНСБ.

Близо 70 000 души се трудят в момента в тази сфера, а оборотът от дейността е близо 2 млрд. лв.

Липсата на кадри е един от най-големите проблеми, тъй като води до по-голямо натоварване на съществуващата работна сила, посочва и изследването на пазара, обобщено от Института за социални и синдикални изследвания.
Според 61,5 на сто от анкетираните, сериозен проблем е натовареността в определени периода на годината. Всеки трети в проучването се оплаква, че работи повече от регламентираните 8 часа на ден или пък през нощта и през уикенда. Близо 17 на сто от анкетираните полагат извънреден труд поне веднъж на седмица, а за 11,7 % това е постоянна практика.

Основната причина е недостига на квалифицирани кадри в IT индустрията и работа в намален състав на персонала. През последните години се наблюдава непрекъснато разширяване на дейността на IT сектора, това води до висока конкуренция между компаниите за кадри и свръхнатоварване на наличния персонал, на фона на малко на брой добре подготвени кадри, излизащи от образователната система.

2 700 лв. е средната заплата в сектора.

Въпреки високото заплащане, хората от IT сектора се оплакват и от условията, в които работят.

Според 32.8% от анкетираните, съществува сериозен проблем с лошо уредени офиси и работа в „OPEN SPACE”. Големите помещения са шумни и затрудняват концентрацията на служителите. В края на работния ден, около 2/3 от тях споделят, че в определена степен се чувстват психически и физически изтощени.

Забележителен е интересът за работа извън София. Около 63.2% от попитаните имат желание да работят извън столицата, ако заплащането се запази на същите нива, както и всички компоненти, характеризиращи условията на труд.

Въпреки високата степен на професионална удовлетвореност, все още повече от половината от изследваните лица имат намерения да упражняват същата професия в чужбина (51.8%). Причините са свързани, както в търсенето на по-добра организация на труда (21.4%), така и за повишаване на квалификацията и натрупване на опит (23.4%), както и по –доброто заплащане. Освен причините, които пряко характеризират условията на труд, често се срещат и причини, които са извън параметрите на фирмата, като по-добра обстановка в страната, по-добри условия за живеене и отглеждане на деца.

Добрата новина е, че почти същият процент (47.5%) нямат намерение да работят зад граница и това съотношение се увеличава. Това е доказателство, че високите заплати могат да задържат хората в България, коментираха специалисти по време на дискусията.