Ген. Мутафчийски: Очаква се нов пик на коронавируса след 3 седмици


Още към края на миналата седмица и началото на тази чувствахме, че се случва нещо в болниците. Веднага се направи и проучване. Това заяви на брифинг председателят на Националния оперативен щаб и шеф на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски. „Оказа се, че само за понеделник сме приели 13 души за деня, толкова болни сме имали преди това за седмица“, разкри генералът. Има „събуждане“ на вируса в столицата, в Кюстендил, това е категорично, разкри ген. Мутафчийски. Председателят на НОЩ обяви, че се очаква пик на коронавируса след 3 седмици.

„Директорите и медиците да се подготвят, за това, което ги очаква“, предупреди шефът на ВМА.

„Към гражданите – това, че нещо е разрешено, не значи че е безопасно. Това, че фитнесите са отворени, не ги прави безопасни, категоричен бе председателят на НОЩ.

„Хората са в шок от случващото се в зимните курорти. Маските освен, че трябва да се носят, но и да се поставят правилно“, каза ген. Мутафчийски.

„Смъртността не е в плато – просто стигна едно ниско ниво, а после започна да се покачва“, обясни ген. Мутафчийски.

Ангелов: Искам да сме готови за третата вълна, ако тя дойде у нас със силата, с която е в Европа

„Доволни сме от постигнатите резултати до момента, но успехът е много крехък. Това не ни дава право да премахнем всичко с лека ръка. Аз искам да бъдем готови за третата вълна, ако тя дойде у нас със силата, с която тя е в Европа. Вижте какво се случва в Португалия! Призовавам българските граждани към разум и към спокойствие“, така здравният министър започна изказването си днес.

„Има известно раздвижване в столицата. Анализираме всяка една тенденция и всяко едно число и ако се наложи, ще предприемем необходимото“, увери проф. Ангелов.

Към момента заетостта на болничните легла за неусложнетите случаи е 32%, а 38% е тя за интернизвните отделения. Най-висок процент на заетост в интензивните отделение е в областите Силистра, Шумен и София-област.

„Отново запазваме тенденцията за два пъти по-високо число на излекуваните от заболелите“, отчете още проф. Ангелов.

„Ситуацията в Европа не е много по-различна от миналата седмица. 14-дневната заболяемост е 90 на 100 000, което ни отрежда 16-о място в ЕС и шесто място в ЕС“, По смъртност сме на 13-о място в Европа, отчете още доц. Кунчев.

Най-висока заболеваемостта у нас е в област Кюстендил, а най-ниска е тя в Търговище. Осем са областите в червената зона, изтъкна още доц. Кунчев.

Норвегия, Исландия, България, Гърция и Финландия към момента се намират в светлата зона на Европа, каза той и предупреди, че очаква през целия февруари да бележим ръст на заболелите.

„Ние чувствамхе, че се случва нещо в болниците. Направихме наше проучване в болницата, която управлявам. Оказа се, че само за понеделник сме приели 13 души, а толкова болни сме приемали преди това само за една седмица. Има събуждане в столицата определено, в Кюстендил абсолютно категорично.

Апелът, който е от наша страна, е първо медицинските директори да затегнат редиците и да се подготвят за това, което ни очаква. Другият апел е към гражданите. Това, че са разрешени различни неща, не значи, че са безопасни. Никога не съм твърдял, че фитнесите са безопасно място. Валят огромен борй сигнали от граждани, които са стъписани каква е ситуацията в зимните курорти и моловете.

Сценариите, които ако си спомняте, показах една схема, че за около седем седмици сме достигнали върха във втората вълна, но изходното число е било 35 на 100 000, а в момента най-ниското число, е 90. Едва ли имаме седем седмици. Най-вероятно имаме три седмици. Смъртността не достигна до никакво плато, просто спадна до най-ниската си стойност и оттам нататък започна да се качва пак. Колкото и да ми е неприятно да бъда в ролята на лош вестител, аз не мога да спестя факти“, заяви ген. Мутафчийски.

94 920 са доставените към момента дози ваксини от двата вида, а се очакват и от третия вид. 50 124 са ваксинираните, като 16 433 са лицата, които са обхванати с две дози, съобщи доц. Кунчев.

„Тестовете за учителите – направените тестове на учителите са 22 251, като 45 са положителните. Водим разговори с министерството на здравеопазването и проучваме каква е нагласата на родителите за тестване на учениците с антигенни тестове“, каза здравният министър.

Гражданите, които имали хронични заболявания, попадат в четвърта група, заедно с гражданите над 65-годишна възраст, обясни проф. Ангелов.

„В момента българската държава води преговори за осигуряване на допълнително количество ваксини от информационна РНК. Тогава, когато сме готови с постигнатите договорености, ще получите информация“, каза министърът на здравеопазването.

Шефът на Изпълнителната агенция по лекарствата съобщи, че положително било, че производителите в Русия и Китай, са запознати с изискванията на ЕС и те се съобразяват с тях.

„По отношение на развитието на руската ваксина, всичко зависи от това каква документация ще представят в следващите седмици. Същото важи и за ваксините, които се произвеждат в Китай, те са няколко. Не е задължително ЕК да сключи договор. Това, което се очаква, е ЕК да сключи седми договор с „Новавакс“. Това ще бъде първата антигенна ваксина. Стартирана е процедурата на преглед“, допълни той.

„В момента данните, които има в кратката харектеристика, тя не е забранена за използване при лица над 55 г. Няма достатъчно данни за достатъчно изследвания в тази възрастнова група“, заяви проф. Ангелов за ваксината на Оксфорд. Той изтъкна, че в момента приключват няколко изследвания в САЩ и се чакат резултатите. Към момента в България не стояла на дневен ред забраната на тази ваксина за хора над 55-годишна възраст.

„България не е толкова голяма, че да търсим някакво развитие на процеса, както в Европа. Нямаме обяснение, защо Кюстендил точно 2-3 седмици са водещи в страната. Възможно е да се обмисля и за внос на хора, за спазването на мерките. Виждате, че и тук има промени“, коментира доц. Кунчев развитието на болестта у нас и това, че някои области са в жълто и оранжево, а други в червено.

„Беше обсъждано на среща. Стигнахме до решението, че мерките, които сме предприели в момента, остават същите“, отговори проф. Ангелов на въпрос дали малките училища в страната, ще могат само да решават кога и как учениците ще се връщат в клас.

Доц. Кунчев отново предупреди, че британският щам или т.нар. британски вариант на вируса, вече е у нас и той циркулира из страната ни.

„Апелите са апели, ние трябва да ги отправяме и да бъдем правилно разбрани. Това, което наблюдавам в медиите и интернет пространството, е много разнопосочна информация. Там има хора, които разколебават вярата в мерките, които налагаме и се опитват да поставят на по-високо място от живота и здравето на хората. Не бих си позволил да правя сравнение, но за мен най-голямата ценност, в която съм се клел като лекар, е човешкият живот. Държавата е осигурена по отношение на медикаменти и лични предпазни средства. Проблемът на ваксиниране е един и той е огромен – проблемът са онези почти 50%, които се колебаят дали да се ваксинират.

Днес ще имам среща с отговорните за новините в националните телевизии, за да видим как да достигнем до повече български граждани. Тези, които няма да се ваксинират, са ясни. Тези, които ще се ваксинират, също са ясни. Нашата таргетна група са тези, които се колебаят“, отново коментира ваксинацията у нас министър Ангелов.

„Важно е да се знае как се готвят болниците. Първо, складовете са заредени с предпазни средства от всякакъв характер, които се използват. Същото е състоянието и с медикаментите, които са необходими за лечението. Всички апарати за обдишване в реанимация и са свободни, в момента тече профилактиката. Кислородните системи се преглеждат най-щателно. Изясняваме доставките си с кислород. При нас във ВМА, огромната част от персонала се ваксинара. Всяка клиника, която е била ковид, а сега е минала в нормален режим знае, че за 48 часа трябва да бъде претрансформирана“, обясни ген. Мутафчийски какви мерки са предприети в петте болници на ВМА за посрещане на новата вълна.

„В тези дни границата между справедливо и несправедлино, много се размива. Това, което искам да знаете, че искаме да намалим щетите. По отношение на ресторантите – със сигурност са най-готови и са най-потърпевши. В този бранш са 400 000 български граждани. В момента не страдат само 400 000, страдат 7 млн. човеци. Мерките, които предприемаме, са здравни мерки, те имат за цел да опазят живота и здравето на хората.

Фитнесите – много разсъждавахме как да постъпим и кое да отворим. Фитнесите освен, че са едно от най-опасните места, са и място, където хората спортуват. Когато сме го направили, сме го направили с ясното съзнание, че там ще бъдат 10-20 000 души, които ще бъдат в риск. Вие сметнете колко хора ще са в риск, ако отворим ресторантите. Днес тези категории са много размити. Всички браншове са ни скъпи, ако някой ми е обиден – няма проблем. Клетвата, която съм положил, е да се ръководя от интересите на всички граждани“, каза повече за мерките здравният министър.

„Предупредихме с колегите от щаба, че с разпространението на британския вариант, репродуктивното число ще се покачва. Последните седмици имахме съществено намаляване на новите случаи на базата на 14-дневна калкулация. На 26 януари беше най-ниското число. В момента 10 души заразяват 12. Лошото е, че тази тендеция ако продължи, то тогава може да стане 10 души да заразяват 16. Ако станем симпатични и започнем да отхлабваме мерките, тогава 10 души ще заразяват 29. Но когато това стане за няколко седмици, ще надминем бройките и ще се изкачим и пак ще минем в най-предните редици.

Мерките са меки, просто носене на маска и несъбиране на много хора. Това е, което се прави от 200 години“, каза проф. Кантарджиев.

„Ние не претендираме за изчерпателност на мерките, т.е. да стане всички безопасно. Просто се взимат места, където би могло да стане струпване на хора. Едно е на 100 места да се съберат 1000 души, друго е на 100 места да се съберат 200 000 души. Тиражира се едва ли не, че щабът ръководи държавата. Не, не ръководи държавата! Благодаря за комплимента“, завърши ген. Мутафчийски.