ЗОНТА препоръчва на народните представители да ратифицират конвенцията
Zonta International е водеща международна организация на с повече от 30 000 члена от 66 страни, работещи за овластяване и подобряване на живота на жените и момичетата по света. Zonta International се бори за свят, в който правата на жените се признават за права на човека и всяка жена има възможност да се възползва от пълния си потенциал.
В такъв свят жените имат достъп до всички ресурси и са представени на равноправна основа при вземането на решения с мъжете. В такъв свят никоя жена не живее в страх от насилие.
Становище на клубовете на Зонта Интърнешънъл Ареа 05, Дисрикт 30 България , Македония, Румъния относно ратификацията на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие – т.нар. Истанбулска конвенция.
По твърденията за противоречие на ИК с Конституцията на Република България /“трети пол“/:
Истанбулската конвенция по никакъв начин не противоречи на българската Конституция. В нея изобщо не става дума за трети пол, така че всякакви твърдения, че се прави индиректен опит чрез ратификация на ИК да се легитимира понятие „трети пол“ са напълно неверни. В нито един свой текст Конвенцията не предписва и не може да задължи ратифициралите я държави да въведат такива понятия – „трети пол“, „нов пол“ и т.н., в правните си системи.Конвенцията ясно разграничава лицата от мъжки и женски пол, така щото основната и функция е всеобхватна закрила на жените – пълнолетни или непълнолетни, от различни видове насилие, включително психологично насилие, което се дължи единствено на пола им. Конвенцията, в своя чл. 38, изрично криминализира ужасяващата традиция на женското гениталното осакатяване, във всичките му форми.По въпросите за гей-браковете:
Конвенцията не третира гей-браковете, нито се занимава с еднополови отношения. Думата брак се споменава единствено и само при забраната на насилствените/принудителни бракове – предвижда се защита на жертвите на такъв брак.
По въпросите за училищното образование, религиозното възпитание и други:
Конвенцията не предвижда учениците да се запознават с понятие като „хомосексуализъм“, нито с каквито и да е понятия от такъв характер – как точно държавите ще възпитават своите млади граждани в ненасилие и уважение към лицата от другия пол, е въпрос на вътрешна преценка на държавите.Конвенцията не предвижда учениците да се запознават с понятие като „хомосексуализъм“, нито с каквито и да е понятия от такъв характер – как точно държавите ще възпитават своите млади граждани в ненасилие и уважение към лицата от другия пол, е въпрос на вътрешна преценка на държавите. Конвенцията не забранява възпитанието на децата ни като православни християни, мюсюлмани, католици, юдеи или каквито и да е – тя не третира въпроси от религиозен характер. Забраненото традиционно е забраната на насилието като метод за разрешаване на конфликт, Какво всъщност е Истанбулската конвенция?
[ad id=“225664″]
Най-важната цел на ИК е да защитава жените от всички форми на насилие и да предотвратява, преследва и премахва насилието над жени и домашното насилие.
Конвенцията формулира кои точно са видовете насилие, основано на пола на жената, и изисква от държавите, които са се присъединили, да криминализират такива деяния, както и да създадат някои условия и механизми, които да предотвратяват такива актове, и да подпомагат жертвите им.
[ad id=“263680″]
Практически това означава, да се създадат механизми за отчитане на домашното насилие, както и да се изготви както и да се изготви официална статистика за жертвите, да се създадат центрове, където жените – жертви на домашно насилие да могат да бъдат приютявани, за осигуряването на тяхната помощ, за тяхната защита.
Защото домашното насилие и насилието над жени и деца не е семеен въпрос. То е обществен въпрос, въпрос на човешко достойнство, който ние трябва да разрешим.
Ето защо призоваваме българското общество да се вслуша в разума си, да се запознае с текстовете, ако има добрата воля, и да не става заложник на твърдения, които могат да се обяснят единствено с невежество и демагогия.Призоваваме и българските народни представители да ратифицират Истанбулската конвенция, за да може възможно най-скоро да се пристъпи към изграждане на всички необходими механизми за борба с насилието.
Яна Янева, Ареа Директор, Ареа 05, Дистрикт 30 Зонта Интърнешънъл