Снимка: Архив Ройтерс |
Санкциите, които въведе Западът срещу Русия заради военната инвазия в Украйна, сринаха стойността на руската валута, пише CNN. Месец след началото на войната обаче рублата вече възстанови всички загуби и дори в момента се търгува над нивата от 24 февруари.
Ако се чудите как е възможно това, Централна банка на Русия предприе редица драстични ходове в последните седмици – интервенира на пазара, ограничи възможностите на инвеститорите и бизнеса да продават рубли, както и други мерки в защита на националната валута.
Сред тях са увеличаване на лихвата (до 20%), което окуражи руснаците да спестяват в местна валута.
Някои от стъпките изглеждат малко „принудителни“. Например големите компании, които изнасят руски стоки, трябваше да обменят 80% от техните приходи в чужда валута в рубли, а не да ги държат в долари или евро. Една от тези компании е „Газпром“. На руските брокери беше забранено да продават гаранции, издавани от чуждестранни лица, а на резидентите са забранени банковите преводи извън Русия.
По заповед на руския президент Владимир Путин „Газпром“ трябва да продава своя газ на „враждебните държави“ за рубли, а не както е по договор – в евро или в долари. По-рано днес (31 март)говорителят на Кремъл съобщи, че механизмът за това е готов и поръчението на Путин е изпълнено. Засега обаче начинът, по който западни компании могат да платят за газа в рубли, не е публичен, посочва „Интерфакс“.
Междувременно и Путин съобщи на германския канцлер Олаф Шолц, че засега това изискване не се отнася до европейските държави. Клиентите от ЕС ще плащат както досега – в долари или евро, на „Газпромбанк“, която не е под санкции, а тя ще превалутира плащанията и ще ги насочва към „Газпром“. Засега не е ясно дали тази схема ще бъде одобрена от Европа.
С всички тези мерки Русия реално поддържа изкуствено интереса към националната си валута. Но проблемът за Москва е, че руската икономика върви към разруха и никой инвеститор или компания не иска да купува рубли по свое желание. Веднъж, когато някое от горните условия отпадне, стойността на руската валута ще се срине, и то драматично, допълва CNN.
Подобно е положението и на Московската фондова борса – основният индекс MOEX се повиши в първите дни, когато борсата отвори. Но търговията беше силно ограничена – до около 33 акции, имаше и редица забрани, включително и на къси продажби. Когато обаче ограниченията отпаднаха и в търговията се включиха всички акции, стойността на индекса отново тръгна надолу.
Или с други думи ръстът на стойността на рублата не трябва да се приема като индикация за съживяване на руската икономика. Страната всъщност е пред най-дълбоката си рецесия от 90-те години на миналия век насам, а според анализи на S&P Global Market през тази година руската икономика ще се свие с около 1/5.
Подобна е прогнозата на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) относно икономиката на Украйна.