Кремъл ще има право да ограничава достъпа в интернет до американските социални медийни гиганти, ако те „дискриминират“ руските медии, както и да налага солени глоби на онлайн платформи, които не премахват „противоправно съдържание“.
Това става ясно от два законопроекта, гласувани днес на трето, последно четене от Думата – долната камара на руския парламент, предаде Ройтерс, съобщава clubz.bg
Авторите на двата документа се аргументираха с нарушения на ЮТюб и Фейсбук. Те според тях показват необходимостта от законово регламентиране и усилия да се защити „руския суверенитет в интернет“. Законопроектите засилват опасенията от пълзящо въвеждане на контрол от китайски тип в руското онлайн пространство, отбелязва Ройтерс.
Първият законопроект ще даде право на руските власти да ограничат или напълно да блокират западни и най-вече американски сайтове при наличие на оплаквания от руски държавни медии, че техните собствени сайтове са третирани с предубеждение от Туитър, Фейсбук и ЮТюб.
Руското недоволство явно е свързано с това, че някои големи социални мрежи, като например Туитър, започнаха през август да маркират сайтовете на няколко руски медийни сайтове с предупреждението „Свързана с държавата медия“, както и блоговете на техни високопоставени автори и някои ключови правителствени служители. Москва реагира гневно на тази западна практика.
Вторият законопроект ще развърже ръцете на властите да глобяват доставчици на интернет и сайтове със суми в размер на 10-20 процента от оборота им в Русия за предишната година, ако систематично не премахват забранено съдържание. Максималната глоба при първо подобно нарушение е 8 млн. рубли (около 106 000 долара).
Според новия закон социалните мрежи ще бъдат задължени да осъществяват мониторинг на съдържанието, което се качва в тях, за да откриват и блокират „незаконната информация“. Освен обичайното значение на противоправно съдържание – т.е. материали с порнографски изображения на непълнолетни; информации, склоняващи деца към извършване на опасни за живота и незаконни действия; данни за начините за приготвяне и използване на наркотици; начини за извършване на самоубийство и призиви към самоубийство и др., социалните мрежи ще бъдат задължени за ограничават достъпа до информация, изразяваща „явно неуважение“ към обществото, държавата, конституцията на Руската федерация, както и съдържаща призиви към масови безредици, екстремизъм и участие в несъгласувани публични мероприятия.
Авторите на закона заявиха, че ЮТюб, Туитър, Фейсбук и Инстаграм не са отстранили стотици онлайн страници, съдържащи забранено според руското законодателство съдържание. Ройтерс посочва, че популярни мрежи, като ЮТюб, са станали изключително важен ресурс за критиците на Кремъл, които са фактически лишени от достъп до държавната телевизия, гледана повсеместно в Русия. От Гугъл, Туитър и Фейсбук засега не са отговорили на исканията на Ройтерс за коментар.
Очаква се двата законопроекта да станат закони, след като бъдат одобрени и от горната камара и подписани от президента Владимир Путин, в което малцина се съмняват.
Ройтерс посочва, че популярни мрежи, като ЮТюб, са станали изключително важен ресурс за критиците на Кремъл, които са фактически лишени от достъп до държавната телевизия, гледана повсеместно в Русия. От Гугъл, Туитър и Фейсбук засега не са отговорили на исканията на Ройтерс за коментар.