Международните събития от седмицата – под знака на бедствията

Седмичен обзор на международните събития, подготвен от БНР

Най-мощната буря от 50 години насам връхлетя американския щат Тексас. „Харви“ предизвика големи наводнения в Хюстън и взе десетки жертви.

В същото време по данни на ООН в Азия загинаха 1700 души – пак от наводения. Белият дом ще поиска от Конгреса да отпусне спешно средства за пострадалите. Очаква се президентът Тръмп да предложи първоначано почти 6 милиарда
долара.
Губернаторът на Тексас заяви, че компенсирането на щетите може да стигне 125 милиарда.

[ad id=“237001″]

311 хиляди души са поискали помощ, съобщи вицепрезидентът Майк Пенс.
Белият дом обяви, че Тръмп ще дари 1 милион долара. Кинозвездите Сандра Бълок и Леонардо ди Каприо също дариха по милион за каузата.

Помощ от 5 милиона предложи Венецуела, на която Съединените щати наложиха поредните санкции заради действията на президента социалист Николас Мадуро.
Ръка протегна и Мексико, въпреки американските намерения за стена между двете страни.

Прогнозите са, че възстановяването от Харви может да продължи и след мандата на Тръмп, който тази седмица агитираше за данъчна реформа.

[ad id=“225664″]

Сегашният корпоративен данък в САЩ е 35 процента и според експерти подобно дръзко сваляне до 15 на сто не би било прието в Конгреса.

Огромен брой жертви имаше при катастрофалните наводнения, причинени от мусонни дъждове в Южна Азия. Пряко са засегнати над 40 милиона души. Данните на ООН са за общо около 1700 загинали в Индия, Непал, Бангладеш и Пакистан.

Изстрелването на поредната севернокорейска ракета, прелетяла над Япония, породи поредните обвинения кой подклажда напрежението на разделения полуостров.