НВ старозагорския митрополит Киприан днес се срещна предколедно с журналисти и им представи кратък отчет на свършеното през отиващата си вече 2019 година, както и най-важните събития, които ще бележат 2020 година
Най-красивото в работата на Старозагорския митрополит и екипа му, е способността да говорят на езика на младите хора в епархията, да работят заедно с много от тях за бъдещето и утвърждаването им. Няма как да не спомена разкриването на Детска музикална школа към Митрополията, предлагаща обучение по пиано, вокално пеене и солфеж. От следващата година школата ще включи също обучение по флейта и обой. Приказните детски празници, наситени с музика и театър в красивата градина на митрополитския дом, също са голяма стъпка напред във вярната посока. Днес пък митрополит Киприан ще се срещне с ръководството на Професионалната гимназия „Райна Княгиня“, за да бъдат уточнени последните детайли по съвместния с митрополията проект за изпращане на най-добрите ученици на старозагорското училище на международен кулинарен конкурс от 16 до 19 януари 2020 година. За свършеното, Киприан благодари на екипа си и специално на отец Йордан Карагеоргиев, отговарящ за насока „Култура“.
Все повече млади богослови е предвидено да влязат в старозагорските училища и да преподават на желаещите деца Вероучение, както сега това се прави в ОУ „Кирил Христов“, където учениците са вече 350. Да благодарим за тази възможност на директора Балъкчиев, защото с това знание децата наистина стават по-добри, отваря се прозорец към Православието, което ни е пазило и ни пази, подчерта Киприан. Старозагорска митрополия има и свои стипендианти, избрали духовния път като свое бъдеще.
Благодарност Негво Високопреосвещенство отправи към целия си екип и към Комисията, работеща по Европейски проекти – вече 15, за финансиране на ремонт и възстановяване на православни храмове. Тази дейност ще се задълбочава, защото това е начинът да се намерят нужните на митрополията средства. 450 са църквите и параклисите на нейна територия като 20-25 от тях са в окаяно състояние. Някои, край които живеят неколцина души в отдалечени замиращи села остават по-назад в списъка. Има и проекти за нови, които митрополит Киприан приветства, но и с разум казва: „Разбирате, че не е възможно да се осигурят толкова големи средства за съдействие на всички. Най-напред искаме да направим нужното за вече съществуващите храмове, да създадем базата и след това можем да отправим поглед напред…“.
Направеното вече никак не е малко, особено предвид факта, че се действа само от 3 години, а на практика голяма част от храмовете са изоставени от десетилетия. вече е сложен покрива на храма в Памукчии. Средствата, 80 000 лв, са осигурени от дарител и продължава работата по изписването и обзавеждането на храма. Съвсем скоро той ще е действащ.
Много е свършеното и по завършването на „Св. Игнатий Старозагорски“. Дори стенописите и подовата настилка са вече факт. Предстои вътрешното му обзавеждане и откриването му, което митрополит Киприан силно се надява да стане в първата седмица на Великденския пост, на 8-ми март (това е и рожденият ден на НВ Киприан – 8 март 1976 г.) в присъствието и с благословията на Българския патриарх Неофит. Ако се появи някаква пречка, ще бъде избрана дата, удобна на Светия синод и Патриарха.
Работи се активно по възможността кв. „Кольо Ганчев“ в Стара Загора да има най-сетне свой храм. На дневен ред е и параклиса в парк „Академик“, а заданието за проект на параклиса в новия парк „Артилерийски, ще тръгне в началото на 2020 година.
За съжаление Старозагорската митрополия не може да направи много за потъналата църква в яз „Жребчево“, защото тя е паметник на културата и няма как митрополията да набави средства за нея по европейски проект, но там с благословията на митрополията работят вече група дарители, които укрепват основите и най-нужното, църквата да бъде опазена и дай Боже скоро възстановена.
Най-важното събитие за Старозагорската митрополия, а и за Стара загора, ще е през октомври.
Тогава ще се проведе Международна конференция за делото на митрополит Методий Кусев. Делото му се свързва най-често само със създаването на Аязмото – наистина велико дело защото любовта към Бог, Природа и Народ в единство, са в основата на хармонията и бъдещето. Но духовното дело на дядо Методий е наистина всеобхватно и толкова важно, че е време да му отредим полагащото се място, подчерта митрополит Киприан и дълго се спря на основните аспекти от дейността на първия Старозагорски митрополит. До конференцията митрополията ще направи нужното Духовният център – музей, в който ще се превърне бившият ресторант „Аязмото“, да приюти документи, трудове, архиви, история и дух, разказвайки най-напред и най-много за митрополит „Методий Кусев“.
Там е било духовно място, манастирски комплекси и пак ще бъде духовно място, каза НВ Киприан и благодари на Румяна Лечева, автор на Сборник за дядо Методий.