Обвиняемите хакери имали намерението да създадат социална и политическа нестабилност

Обвиняемите хакери имали намерението да създадат социална и политическа нестабилност. Собственикът на ТАД Груп Иван Тодоров отказва да съдейства на органите на реда, стана ясно по време на брифинг на специализираната прокуратура.

Мярката му ще се гледа при затворена врата от съображения за национална сигурност, обяви прокурор Евгения Станкова, завеждащ отдел „Антитероризъм“.
Събраните доказателства съдържат свидетелски показания, че целенасочено са избирани фирми, чиито данни да бъдат копирани. Специално са били избирани фирми с търговска цел. Тримата обвиняеми са имали намерението да създадат социална и политическа нестабилност. Постигнат е смут в обществото. В момента хората се страхуват да не бъдат теглени кредити от тяхно име, дейността на НАП е разстроена – хората подават жалби и заявки да разберат точно какви данни и по какъв начин са им били разкрити. Освен това информацията е излязла и в чуждестранни медии, което засяга националната сигурност, обясни Станкова.

Копирани са данните на 5 100 000 български граждани, те са били предоставени на различни сайтове, сред които е и сайтът Бивол. Служители на „ТАД груп“ пратили на сайта „Биволъ“ хакнатите от НАП данни две седмици преди те да бъдат разпространени в други медии. Имало и копия на писмото до Би Би Си и Ройтерс, се разбра на брифинга, пише 24 часа.
Имало е таен чат в „Телеграм“ между един от собствениците на „Биволъ“ и представител на „ТАД груп“, обясни прокурор Евгения Станкова.
Тя посочи, че служителите на „ТАД груп“ опитали да хакнат и поливните системи пред парламента, за да могат да активират пръскачките, докато минават депутати. Служители на компанията пък признали, че често хаквали и други бизнеси и копирали данните им, с цел по-късно да бъдат наети за отстраняване на пробойните.
Днес от държавното обвинение искат собственикът на „ТАД груп“ Иван Тодоров да остане за постоянно в ареста. Мярката ще бъде при закрити врата.