Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) откри злоупотреби по два български проекта, финансирани с европейски средства. Материалите са изпратени на българската прокуратура, а на Европейската комисия (ЕК) е препоръчано да си възстанови общо 11,7 млн. евро, става ясно от официално съобщение на ОЛАФ.
В първия случай става въпрос за изграждане на пречиствателна станция за отпадни води, завършена през 2012 г. От европейската служба отбелязват, че тя “всъщност никога не е започнала да работи”.
“Съоръжението е предназначено да почиства и премахва замърсяването от отпадъчните води, а сега, вместо това, представлява риск за общественото здраве и околната среда”, посочват от ОЛАФ с уточнението, че са препоръчали на ЕК възстановяване на 4,8 млн. евро, с които е финансиран проектът.
Другият български случай, по който са засечени злоупотреби, отново е свързан с проект за водоснабдяване и отпадни води. Обект на това разследване са “пет големи договора за строителство и надзор в рамките на проекта”. То е започнало по анонимен сигнал.
ОЛАФ твърди, че са открити доказателства, според които по проекта “са били представени фалшиви документи по време на процедурата по възлагане”. В случая службата е препоръчала на ЕК възстановяване на 6,9 млн. евро.
Европейската служба за борба с измамите с европейски средства обаче не дава повече подробности както за изпълнителите на двата проекта, така и за местата, където те са били реализирани. Предстои българската прокуратура да прецени дали по тези случаи има достатъчно данни за образуване на досъдебни производства.
През юни ОЛАФ посочи в годишния си доклад за 2021 г., че България трябва да възстанови 30 млн.евро в европейския бюджет. Огромната част от тези средства са били част от финансиране за изграждане на къщи за гости.