Сигнал:
1. Сигнализирам за всекидневно пропадане на пътната настилка на бул. „Руски“ 2, гр. Стара Загора. Това пропадане се намира точно пред фирма ВИЛЛАН. Вече е пропаднала до такава степен, че е станало като бордюр. Необходимо е незабавно да се оправи!
2. Необходимо да се оправи отводнителната лентова шахта на бул. „Руски“ 2, която пресича цялото пътно платно, защото е начупена и пропаднала. Тази лентова шахта се намира на 50 метра по на ЮГ и тя е станала като бордюр.
3. На бул. „Славянски“ 45 преди време беше нарязан целия път от единия тротоар до другия тротоар, след което поради некачествено запълване в момента е пропаднало и е станало като бордюр. Необходимо е да се трамбова, за да не пропада повече и да се запълни, за да стане качествена пътната настилка.
Проверете трите сигнала и ги ремонтирайте, за да не си трошим автомобилите!
Отговор: Участъкът пред „Мериан палас“ е ангажимент на ВиК. Провели сме с тях разговор за максимално бързи и качествени действия. Ремонтът по „Руски“ вече е факт. Проверяваме и кой тгочно е копал на един от адресите.
Сигнализирам за своеволие на ДОМЕЙН МЕНАДА на адрес ул. Бяло море 17, с което пречат на нормалното движение на автомобилите по пътното платно и на нормалното придвижване на пешеходците по тротоара. На този адрес се намира заден вход на завода. Там са направили техен легнал полицай, отнели са част от пътя, като са го стеснили и е станало невъзможно разминаването на два автомобила. Това място е на завой, което още повече затруднява минаването през този участък и е огромна предпоставката за ПТП. Да не говорим, че на това място се натрупва и вода при дъжд, и има голямо дърво от едната страна. Необходимо е незабавно премахване на този легнал полицай, нормализиране на пътя както е редно да бъде, като се разшири и закърпи подобаващо.
Отговор: Върви проверка за законността на гърбицата – при доказването на нейната незаконност, следва предупреждение за доброволно премахване, а при отказ санкция и премахване от страна на Обшщината.
Да се обърне внимание, собствениците на кучета да почистват след тях изхожданията,защото няма място чисто къде да стъпят хората.
Онговор: От страна на Общината са предоставени условия кучетата да се извеждат на подходящи места, снабдени с достатъчно кошове за смет. Другото е въпрос на лична култура. Няма как да станем пъдари и да прикрепим към всеки собственик на куче човек, който да следи какво е поведението му и да санкционира при нередно такова. Очевидно е необходимо и будно общество, демонстриращо непримиримост.
Привет!
Искам да засегна един важен проблем-рушащите се прекрасни, стари сгради в града. Както се знае, от архитектурна гледна точка градът ни е изключително беден, със сигурност архитектурно е най-беден сред останалите големи градове, особено със силно преобладаващите простовати и грозновати соц сгради и блокове. Мислълта ми е защо Стара Загора не прави абсолютно нищо, за да ремонтира и възстанови прекрасните ни стари сгради в града? Докато всеки си прехвърля топката ,къщата на Николай Лилиев се руши! Това е СРАМ-превърната е в сметище и сборище на скитници и наркомани, изпочупен, разпадащ се имот, който е прекрасен за декор за филм на ужасите! А иначе сме „Градът на Поетите“? Преди дни и „Монитор“ писа за разпадането на известната „Колфалчева къща“ от 1926 г,където парчета от къщата паднали на тротоара и само по късмет не наранили някой. Знам,че моментално ще ми бъде изстрелян просто един оправдателен отговор от рода на „Е, общината не е собственик, това са частни имоти,чао.“ Но не е там работата! Толкова ли сме безсилни? Толкова ли не може да се измисли нищо, за да се спасят тези сгради? Ако трябва и общината да склони собствениците, ако нямат възможност, да ги дарят на града, който после да ги ремонтира. Или общината да ги купи от собствениците. Каква логика има да стоят и да се разпадат и да няма от нито една от страните конкретни действия??? А и тези сгради са възможност при възстановяване ,градът ни да блесне в един много по-красив вид.
Поздрави!
Отговори: Къщата на Николай Лилиев съвсем отскоро стана общинска собственост – доста дърго чакахме това да се случи. Имаме вече проект за нея, а през 2018 година ще стане филиал на музея „Литературна Стара Загора“, така че тази къща ще бъде спасена. За съжаление няма как Общината да изземва частни имоти при положение, че собствениците не желаят да продават. Могат да бъдат налагани санкции, когато сградата вече става опасна и това е всичко.
Здравейте. Вчера се появи новина,че гигантите от МАГНА са били предпочели Словения пред България, влагайки над 1,2 милиарда евро там. Това ли беше инвестицията за града ни, защото много дълбоко се съмнявам,че всъщност става въпрос за съвсем друга инвестиция в нашия град? По-кратко казано: Какво се случва с МАГНА и ще я има ли със сигурност в Стара Загора? Успех!
Отговор: По стечение на обстоятелствата и ние вчера водихме разговори с МАГМА за инвестицията им, която предстои в Стара Загора – тази в Словения е съвсем различна и отдавна подготвяна. От МАГМА ни обясниха, че малко бавно се движат със закриването на съответното си производство в друга държава и преместването му в Стара Загора, но процесът е задействан, а когато се установят някъде, обикновено поддържат производството си на съответното място поне 30-40 години.
Живея в с. Ракитница общ. Стара загора. За да си отида до вкъщи трябва да си нараня колата. Нашият кмет знае за проблема. Но вече 4години безхаберие. Вие ако видите този мост ще се шашнете. И в общината имат снимки. Изпратени са подаден е сигнал в 1 кметството. Вече е нетърпимо. Моля за вашето съдействие. Благодаря!
Отговор: И двата моста трябва да се направят, а също и два от трите в Ракитница. Вече имаме проект и сметка. Ще ги направим.
Привет!
Г-н кмете, моля да обърнете много сериозно внимание към една политика, която смятам, че е време да се приложи в града ни. Особено на фона на демографската катастрофа на някои крайдунавски градове. Сега е моментът! Говоря за политиката на прибавяне на села към града с цел да се увеличи населението на града ни. Политика, която може да приложим по примера на Бургас. Бургас, с реално население от около 160 000 души, но с прибавянето на цели 12 села с общо население от над цели 30-35000 души, някои от селата отдалечени на цели 35-40 км от града, от град в нашата категория „голям“, се превърна в по-горната категория на „много голям“ град, правейки вече компания не на нас и Русе, а на София, Пловдив и Варна. Разбира се, далеч съм от мисълта,че може да се подходи по този начин и да прибавим цели 35 000 души от села, но идеята ми е друга-да заемем заслуженото ни пето място по големина в България, измествайки Русе. Само ще вмъкна,че Стара Загора и Плевен са градовете, които почти не са прибавяли села към градовете си. Време е! Тъй като следя изключително внимателно демографските процеси в държавата, по-специално в градовете, предполагам като кмет на един от най-големите градове сте пределно наясно с тези процеси. Разликата между Русе и Стара Загора само допреди година и нещо ОФИЦИАЛНО бе около 9800 души. Към днешна дата разликата е едва към 4600, защото Русе за миналата година е намалял с над 5000 души (Стара Загора е увеличила населението си с около 500!). Ако нещата продължават така, може би до 2 години ще минем Русе официално. Но това не трябва да ни успокоява-няма нищо лошо да се подходи с разбиране към идеята и да започнем политика на прибавяне на села към града. А именно:
Село Богомилово вече почти е погълнато от града. Ето ни едни нови 1500 души. Следва село Дълбоки-още 1500. Не може по никакъв начин да изпуснем и Хрищени с цели близо 2000 души! Село Хан Аспарухово-още 1300. Село Горно Ботево-близо 1000. Загоре-близо 1000. Калояновец-1100. Ето ни цели 10 000 души от селата около града ни. Това е една прекрасна възможност, от която трябва да се опитаме да се възползваме и да я изтискаме до последната капка, защото изобщо не ни отива жалкото 6-то място, съгласете се! Не ни е мястото там и имаме шансовете да променим това, нареждайки се сред първите 5 най-големи града на страната!
С най-добри пожелания и Успех!
Отговор: Това няма как да се случи. Данъците на хората ще скочат, а те не желаят това. Има и още нещо – Закон за устройство на територията, който не позволява своеволно присъединяване. Достатъчно е, че присъединяваме нови села към самата общивна Стара Загора – Яворово вече е факт, има искане от Могилово и Яздач…
Г-н Кмете,кога ще бъде ремонтиран пътя Борово-Михайлово,който е много по -лош от ремонтирания миналата година Ловец-Борово?Поздрави!
Отговор: Пътят е част от републиканската пътна мрежа. Само около 180 метра са общински, по тях сдупките за изкърпени и предстои ремонт, но Общината не може да ремонтира държавни пътища.
И откога общинските пътища станаха част от републиканската пътна мрежа?Ако това е вярно,нищо вече не може да ме учуди в тази държава!!!
Отговор: Първият етап от ремонта започва тази година на участъка, който е общински.
Относно кв. „Бедечка“ и наложената строителна забрана: Мисля че е наложително
пред старозагорската общественост, да се заяви категорично, че Кметската институция е компетентна да определя градоустройствената политика, а не кандидат депутати от други градове. Освен това Димитър Танев и Първан Симеонов, не са платили една стотинка данъци в Общината и техните претенции са брутални, защото собствениците плащат в продължение на 15 години, всяка година по 180000 лева. Обществото ще бъде доволно да чуе, от г-н Тодоров, че той в качеството си на КМЕТ, е държавен орган в една безспорно правова Държава с върховенство на Законите и Конституцията и неговите решения ще следват именно това уникално завоевание на демокрацията. Зелени площи има в изобилие и те сега са банален предтекст, за пореден път тази земя да бъде отнета от собствениците. В полза на всички ще бъде, ако Кметът подчертае, че ръководената от него Община, съблюдава прогласеното в Конституцията и в Закона за собствеността! Протестите, не са легална форма за изразяване на правов / законен/ интерес и няма да се решава спрямо тях, а единствено спрямо Конституцията и европейската харта за правата.
Благодаря за възможността да подам сигнал до Кмета, тъй като хората копнеят да има законност, а не всеки кандидат депутат да се бие в гърдите и да твърди, че квартал „Бедечка“, зависи от него или от партията му. Последните години, всички преди избори забравят, че има Конституция и протокол 1 от Хартата за правата на гражданите. И това е абсурдно! А редовите граждани никак не обичат някой да се поставя по-високо от Конституцията!
Отговор: Ще внесем предложение в Общински съвет, Стара Загора за провеждане на местен референдум по темата. Ясно е, че новият Устройствен план е факт – частен парк никъде по света няма, т.е. Общината ще трябва да изкупи имотите, ако гражданите й искат запазване на цялата територия на парка. Направени са разчети за 120-150 лв. на км.м в зависимост от категорията, но сумите могат да станат доста по-високи при минаване през съд. Процесът ще е бавен, а старозагорци ще трябва да поемат ангажимента Общината да плаща доста сериозни суми в следващите поне 10-15 години. Става въпрос за разплащане за парцелите на собствениците. В този период все още нищо няма да може да бъде пипнато, за да правим парк. При наличие на десетки милиони, Общината ще може да започне да прави парка според съвременните изисквания, но едва след като е изплатила имотите на всички собственици и сама е станала собственик на цялата земя. На референдума старозагорци ще решат с гласа си какво точно искат да направим и ние ще го направим.