Михаил Найденов, експерт по национална сигурност
Датата трети март всяка година е удобен повод за Москва да даде знаков израз на тази си постоянна политика.
Тази година обаче има нов момент. Качествено различен.
Обърнете внимание към кого се обръща в поздрава си новият посланик Елеонора Митрофанова.
Тя се обръща към българските граждани и към руските сънародници у нас.
За разлика от предшественика си Анатолий Макаров, който миналата година в поздрава си използва следното обръщение „Драги българи, скъпи наши приятели”.
Това не е случайно.
Освен съдържанието и обема на поздравлението на госпожа Митрофанова, които също са обект на сравнителен анализ, тази специфика в изказа е израз на промяната във фокуса на руската намеса у нас. Все повече ще се разчита и на руснаците, пребиваващи в страната ни, които ще бъдат използвани като
инструмент за оказване на натиск
върху вътрешнополитическия процес. Основно по линия на изграждане на връзки между руски граждани у нас и български русофили. Това е в допълнение към инструментите, с които Кремъл вече разполага като част от отдавна изградената инфраструктура на руската хибридна война против България .
Преди да бъде назначена на сегашната си длъжност, посланик Елеонора Митрофанова е била ръководител на руската федерална агенция „Россотрудничество“, сред основните направления на дейност на която е работа със съотечествениците зад граница. Това, по подразбиране, включва най-вече използването им като инструмент в услуга на руската политика. Новото ръководство на „Россотрудничество“ обяви намеренията си да внесе промяна в начина на работа на агенцията, така че тя да стане по-ефективен инструмент за изграждане на положителен образ на страната в чужбина и най-вече – за печелене на приятели зад граница. Това значи „Россотрудничество“ да служи като
коварен инструмент на хибридната война
Натоварена именно с тази специфична задача, у нас пристигна и вече активно работи госпожа Митрофанова. Затова, неслучайно, в първото си обръщение по случай трети март, тя включва и своите сънародници, пребиваващи у нас.
От своя страна, анализът на съдържанието на обръщението говори вече за намерението за по-решителна намеса в процесите на вземане на решения у нас. Затова в подготвения й текст фигурират тези експлицитни заявления за константни/постоянни величини в отношенията между двете държави, независимо от политическите предпочитания. С други думи, който и да управлява в България,
проруските митове за българската историята ще останат непокътнати и валидни,
като ще продължават константно да въздействат манипулативно върху общественото мнение. Ето защо след 10 ноември 1989 г. пребоядисаните комунисти толкова държаха да направят именно 3 март национален празник…
Новият руски посланик вече е тук със своите задачи. Друг е въпросът доколко заявената нова визия за развитие на „Россотрудничество“ ще се осъществи и в каква степен съветският възпитаник и путински функционер ще успее да я транслира на практика у нас. Намеренията вече са прозрачни, а изразните средства засега са прозаични.
Публикувано със съгласието на Faktor.bg