Вицепремиерът Бойко Рашков обвини властите в съседна Турция във „вмешателство“ в българските избори, а Министерството на външните работи привика турския посланик. Повод са сигналите за ангажиране на официални и политически лица в Турция в полза на Движението за права и свободи (ДПС). Партията получи над 80 хиляди гласа в откритите в Турция секции за изборите за парламент и президент, проведени на 14 ноември.
„Всички станахме свидетели на поведението на някои органи в Турция“, коментира в четвъртък вътрешният министър Бойко Рашков. Той определи това като „вмешателство“.
По време на пресконференция Рашков разказа за репортаж по турска телевизия и няколко други публикации, в които са се отправяли призиви за гласуване, а и освен това „за първи път турчин участва като кандидат за президент на България“, каза Рашков, цитиран от БТА.
Също в четвъртък Министерството на външните работи (МВнР) привика посланика на Турция. Постоянният секретар на министерството Иван Кондов се е срещнал с посланик Айлин Секизкьок „във връзка с произвеждането на изборите за президент и вицепрезидент на България и за народни представители на 14 ноември“, съобщи пресцентърът на министерството.
Поставен е и въпросът за предстоящия в неделя, 21 ноември, втори тур за изборите за президент.
Предизборна агитация и призиви в Република Турция за гласуване в полза на политическа партия у нас.
„На турската страна е било привлечено вниманието за случаи на ангажиране на официални лица, турски политически лидери, изселнически организации и медии с предизборна агитация и призиви в Република Турция за гласуване в полза на политическа партия у нас“, се казва още в съобщението.
Българската страна е изразила очакване турските институции и официални лица „категорично да се въздържат от пропагандни действия и политически послания, имащи отношение към изборния процес в България“.
На изборите в Турция бяха открити 124 секции. В много от тях имаше опашки, а доброволци помагаха на хората да гласуват с машини. Има сигнали, че на някои места доброволците са гласували вместо избирателите. ДПС получи огромния дял от гласовете в Турция, общо 80 359.
В предишни години подаваните гласове за движението бяха в пъти по-малко. Единственото изключение е 2009 г., когато ДПС спечели 93 926 гласа в Турция.