През погледа на главния редактор: Преразпределяното от държавата трябва да се върне на 35-30%. Популизмът трябва да умре

Живка Кехайова

Преразпределяното от държавата трябва да се върне на 35-30%. Популизмът трябва да умре, или всички ще се загробим

 

Управляват ни като ГЕРБ, ама още по-лошо. Може би защото ГЕРБ вярваха, че са за дълго, а тези знаят, че са за кратко.

Бюджетът е също толкова тромав, със същия тип предвидени инвестиции, без нито една иновативна сфера, но с много по-голям дафицит и предвидени заеми, по-високи от тези на ГЕРБ за всичките 12 години.

Реформи в здравната система няма да има. Реално развитие на бизнес средата също.

Обявените за престъпни ин хаус поъръчки се финансират по същия начин както преди, при това точно тези, финансирани от ГЕРБ.

Обявените за престъпни сделки на „Булгаргаз“, се сключват – точно тези същите и със същите контрагенти, но за 3 секунди, т.е. по-бързо.

Планът за възстановяване, развитие и инвестиции, който никой не знае къде е – според премиера реформираният вариант е пратен в ЕК, от ЕК се кълнат, че при тях си седи онзи от октомври с големите забележки, бил реформиран с предложенията на ГЕРБ за енергетиката, които Спецов махна, т.е. пак са сложени. И защо тогава занулихме 2021 година? А, да, не с всичките им предложения, което е лошо, защото те поне ги бяха правили с учените на България.

Мерките, които действат в икономиката са същите, въведени от ГЕРБ, но окастрени така, че възможно най-малко от бизнесите да могат да се възползват от тях.

Управлението на ковид кризата е същото – пак с отделения във всяка болница, вместо да има специализирани такива, но за да не се затварят региони, се прехвърлят болни от едни области в други, за да изкрейзват всички лекари едновременно, абсолютно без отдих.

Само със Северна Македония напредваме. Те продължават да ни се смеят, но вече и ние им се усмихваме.

И ми разправяхте, че по-лошо не можело да е, когато обяснявах, че винаги може. Ако се чувствате ограбвани от ГЕРБ цели 12 години, сега вече ви свиха доста повече за последните 10 месеца – явно при по-бързия обир, не боли толкова.

Да, особено при третото правителство на ГЕРБ, вече беше ясно, че се мъкнем като костенурки и напредваме толкова бавно, че краят на пътя не се вижда, т.е. беше ясно, че системата трябва да се промени и държавата да спре да преразпределя близо от 40% от БВП, харчейки популистки. Но поне напредвахме.

Сега обаче тези проценти са 47 с тенденция да минат 50, само че и популизмът не се вижда, а едно такова интересно изчезване. Ако тази тентденция продължи повече от година, година и половина, де що има читав бизнес у нас ще се изнесе другаде – до това води винаги голямата намеса на държавата.

Питате как може да се прекрати това? Може – при следващата актуализация на Бюджета след 3 месеца, ако има нещо читаво и здраво да се събере, да свие държавното преразпределение на 35% с тенденция догодина да се прибере на 30% и ако не може да насочи инвестиционните потоци поне отчасти към нови и иновативни бизнеси с голяма принадена стойност, поне да създаде условия с по-малко пречки за развитието им.

Тогава обаче тази коалиция ще падне – тя може да съществува само при сегашните условия на парцелирано отраслово ограбване.

Има ли нещо здраво, което да удари спирачка на връщащите се назад икономически вагони? Ще видим. Има умни и подготвени млади политици от почти всички партии, но възможно ли е единодействие между тях? Трудно. Трябва да надскочат и лидерите, и себе си.

Има и друга вероятност – идиотизмът и желанието за самоубийство да надделее, да вземат немислещите и политически неграмотните да изберат едно мнозинство от „Възраждане“, новия ляв президентски проект, дето сега го тамъни проклятието и още някой политически  неудачник – и да се свършва, да приключваме с историята.

След 500 години може пак да проявим чудеса от храброст, борейки се за българска история и съществуване, но то дотогава не се знае дали ще са останали нации изобщо.