Живка Кехайова
Ще е нужна цялостна реконструкция на селското стопанство в Европа и преориентиране на цели сектори
Селските стопани от различни браншове протестират из Европа, включително у нас. Със сигурност мнозина от тях имат сериозно основание и се страхуват за оцеляването си. Други се страхуват за размера на печалбите си, а всъщност всички трябва да се страхуват най-вече от това, че досегашното състояние на нещата за тях няма да се върне – с, или без протести.
Ситуацията е силно променена в цял свят. Това, което може да направи ЕК, е да облегчи някои регулации и най-вече грандиозната бумащина. Но така, или иначе преструктуриране на целия селскостопански сектор ще се наложи, а губещите от това няма да са малко. Проблемът на сектора по време на войната в Украйна, дори не е толкова голям, колкото ще стане след нея. Влезе ли Украйна в ЕС, а тя ще влезе, ако ЕС смята да оцелява, ще бъде основният производител и доставчик на селскостопанска продукция за Европа и съответно огромни потоци от субсидиите ще трябва да се насочат натам. В противен случай ЕС няма да има основанието да осъществява там регулативни и административни режими. В останалите, особено в по-малките страни, вероятно ще се наложи специализация в производството на не толкова масови селскостопански култури и продукти, освен за нуждите на националния пазар.
Другият вариант е Украйна да бъде „назначена“ за евроизносителят към световните пазари на основни селскостопански суровини, а останалите да работят за европазара и да акцентират върху производството на готови и луксозни селскостопански продукти – т.е. акцентът да падне на хранително-вкусовата индустрия, захранвана с местни суровини, екстра качество.
В последна сметка и досега разпределението на евросубсидиите делеше стари и нови членове с огромен превес и защита на интересите на старите. В един нов свят с различни от досегашните пазарни потоци и маршрути, и в един нов ЕС, който ако желае да „воюва“ за ролята на реална световна сила с икономическа, военна и политическа тежест, ще трябва да асоциира не само Украйна, а вероятно и Турция – правилата на играта ще бъдат кардинално променени.
И всички ще трябва да се променим и да свикнем с това, включително земеделските производители.
Продължи ли ЕС да насърчава боричкането и ръфането на „баницата“ кой както може, според силата и влиянието си и задържането навън на силни и големи държави, съществуването му е обречено и безсмислено.