Президентът Румен Радев откри иновативен „Център за аквапоника” в Тракийския университет, научи ЗАРАТА
Новият образователен, научноизследователски и индустриален център за контролирано екологично производство се реализира чрез партньорство между висшето учебно заведение и фирма „Аква Фийлд“ ООД.
Първият цикъл на производство стартира през пролетта на 2022 г., а първата аквапонична продукция за българския пазар ще се реализира през есента. Годишната продукция е около 120 хил. зеленолистни органично произведени растения и около три тона риба с отлично качество и вкус при непрекъснато производство.
„Системата по аквапоника е резултат от доверието на бизнеса и Тракийския университет. През последните две години работихме активно за изграждането на иновативния Център по аквапоника. Всичко това е пряко свързано с климатичните промени, защото тази система е климатично независима. Тя използва геотермална енергия за отопление и е в помощ на продоволствената сигурност“, каза ректорът на Тракийския университет доц. д-р Добри Ярков.
Екорастения и екориби ще се произвеждат по метода на аквапоника в новооткритата производствена база. Иновативното производство е резултат от публично-частно партньорство между Тракийския университет и българското дружество „Аква фийлд“ ООД, което е осигурило технологията и системата на американската Nelson and Pade, Inc. Университетът е предоставил база с площ от 4000 кв. м, близо до село Малка Верея, върху която е изградена иновативната оранжерия.
Началото на производството започва тази пролет, а продукцията се очаква през есента. По проект на година тук ще се произвеждат по 120 хил. зеленолистни органични растения и три тона риба от вида тилапия или още „свети Петрова риба“. Технологията позволява целогодишно производство на разнообразни култури, съобразени със сезона и потребностите, в близост до потребителя.
Аквапониката е иновативна, устойчива, високопроизводителна технология, при която комбинирано се отглеждат риби и растения в циркулираща екосистема чрез използване на естествените бактериални цикли за преобразуване на отпадъците, създадени от рибите, в хранителни вещества за растенията.
Естественият микробен процес поддържа рибите и растенията здрави и помага да се развиват отлично в една инфраструктура – воден обект. Не се използват пестициди, хербициди или химически торове, прилага се биологична борба с вредителите.
При аквапониката се използва едва 1/6 от водата, изразходвана при традиционното земеделие, и се произвежда осем пъти повече храна на декар. Специалистите коментират, че аквапониката е бъдещето на модерното земеделие.
Източник: БТА