Стратегия на ЕС за по-ефективна борба срещу сексуалното насилие над деца

Стратегия на ЕС за по-ефективна борба срещу сексуалното насилие над деца. Защо Комисията предлага тази стратегия?

Борбата срещу сексуалното насилие над деца е приоритет за ЕС. Сексуалното малтретиране на деца зачестява по време на пандемията, тъй като и децата, и насилниците прекарват повече време онлайн.
През последните години е установено драматично увеличение на сексуалното насилие над деца в ЕС. Националният център за изчезнали и експлоатирани деца в САЩ отбелязва увеличение в ЕС от 23 000 докладвани случая за сексуално малтретиране на деца в интернет през 2010 г. до над 725 000 през 2019 г., което включва повече от 3 милиона изображения и видеоклипове. Подобно увеличение се случва и в световен мащаб: от 1 милион докладвани случая през 2010 г. до почти 17 милиона през 2019 г., включващи близо 70 милиона изображения и видеоклипове.

По-голямата част от тези случаи са при електронна комуникация. Според Internet Watch Foundation ЕС се е превърнал в найголемия център за разпространяване на материали свързани със сексуални злоупотреби с деца в световен мащаб. Стратегията на ЕС представлява рамка за цялостен отговор на нарастващата заплаха от сексуално насилие над деца, както в интернет, така и извън мрежата. Тази стратегия ще бъде референтната рамка за действията на ЕС в борбата срещу тези престъпления през следващите 5 години.
Стратегията е отговор на призивите за конкретни действия от страна на гражданите, Европейския парламент и Европейския съвет.
Нов Европейски център ще окаже подкрепа на държавите членки в борбата срещу сексуалното насилие над деца и ще осигури координация за максимално увеличаване на усилията в три области:
Подкрепа за правоприлагането: Центърът ще получава доклади във връзка със сексуално насилие над деца в ЕС от дружества и когато е приложимо, ще ги предава на органите на реда за действие. Това ще повиши отчетността и прозрачността, като спомогне да се гарантира, че няма погрешно премахване или докладване на законно съдържание, както и като получава и разглежда жалби от потребители, които смятат, че тяхното онлайн съдържание е било премахнато по погрешка.
Превенция: Подпомагайки страните членки и улеснявайки координацията, центърът ще се превърне в място за свързване, разработване и разпространяване на научни изследвания и опит. Това ще насърчи диалога между заинтересованите страни и ще осигури информация за създателите на политики на национално и европейско равнище.
Помощ за жертвите: Национални органи и глобални експерти ще работят заедно, за да гарантират, че жертвите получават подходящата помощ, включително чрез научни изследвания в подкрепа на политиката за помощ на жертвите. Центърът ще подпомага и жертвите в усилията им да премахват своите изображения и видеоматериали, за да гарантират неприкосновеността на личния си живот, включително чрез проактивно търсене на материали и уведомяване на дружествата.
Центърът ще използва най-добрите практики и извлечените поуки от подобни инициативи по света, като Националния център за изчезнали и експлоатирани деца в САЩ, Канадския център за закрила на детето и Австралийския център за експлоатация на деца.
Пречка ли е криптирането от край до край в борбата със сексуалното насилие над деца онлайн?
Въвеждането на криптиране от край до край, макар полезно за осигуряването на поверителност и сигурност на комуникациите, улеснява достъпа на извършителите до сигурни канали, където те могат да скрият действията си, като например търговия с
изображения и видео, от органите на реда. Използването на криптиране за криминални цели трябва да бъде разгледано чрез решения, които да позволят на компаниите да откриват и съобщават за сексуална злоупотреба с деца в криптирани от край до край електронни съобщения. Всяко решение би трябвало да гарантира както поверителност на комуникациите, така и защита на децата от сексуално насилие и сексуална експлоатация, както и защитата на личния живот на деца, включени в материали с детска порнография.
В рамките на интернет форума на ЕС Комисията стартира експертен процес с индустрията, за да планира и предварително оцени до края на 2020 г. възможните технически решения за откриване и докладване на сексуална злоупотреба с деца в криптирани от край до край електронни комуникации, и за справяне с регулаторни и оперативни предизвикателства, и възможности в борбата с тези престъпления.
Как тази стратегия ще надгради досегашната работа в тази област?