Учени откриха най-старото животно на планетата, родено през 1505 година

Учени откриха във водите край Гренландия жива акула, вероятно на 512 години. Представяте ли си, може да е родена през 1505 година!

Специалистите определят възрастта на гренландската полярна акула по растежа ѝ – по 1 сантиметър всяка година. Експертите са използвали потресаваща ѝ дължина – 5,5 метра, както и радиовъглеродна датировка, за да определят възрастта на животното между 272 и 512 години, показва проучване в списание Science.

Професор Ким Пребел отбеляза, че новооткритият екземпляр е най-старото живо гръбначно същество на планетата. Учените изучават неговата ДНК с надеждата да се запознаят с тайните за дългата продължителност на живота на този вид.

Гренландската полярна акула се храни основно с риба, но биолозите никога не са наблюдавали как тя ловува. В стомасите на този морски хищник са откривани парчета от елен, дори от кон.

Средната продължителност на живота на гренландската полярна акула е 272 години. Това са най-северните и най-студенолюбивите акули между всички останали. Най-големите екземпляри могат да достигнат до 7,3 метра. Но обикновено средната дължина на тези животни е 2,4.-4,8 метра, а теглото им не превишава 400 килограма. Месото на гренландската акула е считано за национално ястие в Исландия.