Дали едно изгаряне е фатално, зависи от много фактори. Тежестта му не се определя от процента на изгарянето, а от това колко е дълбоко. Живота на пациент с 90% изгаряне по тялото може да не е в опасност, ако изгарянето е от първа степен.
Това обясни пред Дарик проф. Огнян Хаджийски от Клиниката по изгаряния в „Пирогов“.
[ad id=“226585″]
„Проблемът и прогнозата за едно изгаряне се определя от комплексни фактори. Безспорно, процентът има значение, т.е. каква част от тялото е засегната. Но например, ако чуете 90% изгаряне, какъв мислите, че ще е резултатът? Може би, че пациентът ще почине. Не е така, ако изгарянето е от първа степен, изгаряне на плажа например. Този пациент с добро „реанимиране“ от няколко бири вечерта, на сутринта ще е добре. Друг случай – ако изгарянето е 3-4%, но е при новородено дете, на лицето – дълбоко и тежко, с проблеми в дишането. Тогава прогнозата е доста сериозна“, обясни специалистът.
[ad id=“236993″]
Той коментира и различните видове изгаряния:
„Изгарянията се разделят на различни видове. Първата група е термични изгаряния – от пожар, горещи течности и контактни – директен контакт между горещ котлон например и тялото. Втората група са електрическите. Третата група са химическите изгаряния – от различни химически елементи. И последната група са радиационните изгаряния – които, слава Богу при нас ги няма. Единиците, които ги получават, са от недобре дозирано лъчелечение“.
[ad id=“255238″]
В ролята си на заместник-председател на Българския лекарски съюз медикът информира, че съсловната организация издава годишно около 500 удостоверения за работа в чужбина. 350 от тях били на млади лекари.