33 стари находища на уран се следят за изтичане към подпочвените води. На всеки три месеца те се проверяват. Последно това е направено в края на март, а показателите са в норма, предаде bTV.
Уран се добива в България до 1992 г., предимно в южната част на страната.
Информацията отива в националния център по радиобиология и радиационна защита. Там сега са и пробите от водата в Първомай и Хасково. Тя се нагрява до изпаряване, като сухият остатък се измерва за алфа и бета активност.
Между седем и десет дни са необходими за целия процес и за да се установи дали има превишение на съдържанието на уран.
Три пъти завишени нива на алфа активност и над 3 пъти естествен уран съдържа водата в Хасково обявиха преди дни от здравното министерство. А според публикации на СЗО основният ефект от урана върху човека е възпаление на бъбреците – нефрит.
„С увеличаване на дозата нараства и рискът за възникване на злокачествени заболявания, т.е. няма праг за възникване на тези ефекти, а само се увеличава вероятността от възникване на тези обекти”, подчертава зам.-директорът на Националния център по радиобиология и радиационна защита гл.ас. Орлин Стоянов.
Междуведомствената работна група, която беше спешно сформирана, заседава всеки ден и засега властите успокояват, че няма риск за здравето на населението.