Следят стари находища на уран за изтичане към подпочвените води

33 стари находища на уран се следят за изтичане към подпочвените води. На всеки три месеца те се проверяват. Последно това е направено в края на март, а показателите са в норма, предаде bTV.

Уран се добива в България до 1992 г., предимно в южната част на страната.

Информацията отива в националния център по радиобиология и радиационна защита. Там сега са и пробите от водата в Първомай и Хасково. Тя се нагрява до изпаряване, като сухият остатък се измерва за алфа и бета активност.

Между седем и десет дни са необходими за целия процес и за да се установи дали има превишение на съдържанието на уран.

Три пъти завишени нива на алфа активност и над 3 пъти естествен уран съдържа водата в Хасково обявиха преди дни от здравното министерство. А според публикации на СЗО основният ефект от урана върху човека е възпаление на бъбреците – нефрит.

„С увеличаване на дозата нараства и рискът за възникване на злокачествени заболявания, т.е. няма праг за възникване на тези ефекти, а само се увеличава вероятността от възникване на тези обекти”, подчертава зам.-директорът на Националния център по радиобиология и радиационна защита гл.ас. Орлин Стоянов.

Междуведомствената работна група, която беше спешно сформирана, заседава всеки ден и засега властите успокояват, че няма риск за здравето на населението.


image0 (9K)