Еврокомисар и двама министри посетиха сградата в реконструкция на бившето IОУ

Днес Мария Габриел и кандидатите за народни представители на ГЕРБ в 27-ми старозагорски избирателен район – министъра на образованието Красимир Вълчев, министъра на икономиката Лъчезар Борисов и Радостин Танев, посетиша сградата в реконструкция на бившето IОУ, която е отредена за новата ПГ по компютърни науки и математически анализи.

Първият етап от ремонта на сградата ще приключи за 24 май, а след това ще стартира вторият по изграждане на общежития и специализирани кабинети, съобщи зам.-кметът на Община Стара Загора Иванка Сотирова.

Интересът към новото училище е продиктуван от това, че то е част от проекта за изграждане на инфраструктура за превръщанe на Стара Загора във високотехнологичен център, стана ясно от думите на Вълчев и Борисов. Кирил Вълчев подчерта, че трндът в последните години е на завръщане на младите IT специалисти от чужбина в България, а най-добрият начин да се създаде и привлече високотехнологичен бизнес е създаването на кадри. За да се случи това и в Стара Загора ще бъде създаден стем център. Община Стара Загора е направила предвидлива крачка напред със създаването на новата гимназия, а министър Вълчев е съдействал Тракийски университет да създаде и IT специалности с помощтта – логистична и чрез преподаватели от страна на Технически университет – София. Според него е много важно и включването в учебната програма на гимназия на „математически анализи“, защото способните и квалифицирани анализатори на големи бази данни са изключително търсени на пазара на труда. Да помогнат за реализирането на идеята са се включили и много водещи специалисти, родом от Стара Загора, преподаващи и работещи както у нас, така и по света. Разбира се, възлова ще е и връзката между ученици, студенти и бизнеса в тази сфера. Изключителна роля ще играе проектираното създаване на виртуална лаборатория, която ще разкрие изключителни научни перспективи. Стара Загора има подготвени математици на много високо ниво. Видяхме вече 7-годишни деца в Стара Загора, които печелят олимпиади по света, да не говорим за по-големите. Случило се е нещо прекрасно в този град – каза министър Вълчев.

Превръщането на Стара Загора във високотехнологичен център ще допринесе за това младите хора да остават и да работят сред близките си хора, при това в сфера с висока добавена стойност, съответно гарантираща високи доходи.

През последните 4 години местата за студенти в технически специалности у нас са увеличени с 80% и единствената причина тези проценти да не са повече, е липсата на достатъчно преподаватели,у така че се разкриват и академии за подготовка на преподаватели, съобщи Красимир Вълчев.

Еврокомисар Мария Габриел пък съобщи, че на европейско ниво се създават 25 академии за подготовка на преподаватели. Програмите „Хоризонт Европа“ и „Еразъм+“ ще оказват пълна подкрепа. Финансирано е създаването на Дигитален хъб за насърчаване на връзката образование-бизнес. Европейският инвестиционен съвет, който също вече е факт, си поставя задачата да бъде фабрика за „еднорози“(стартиращи високотехнологични компании, които зо кроткжо време се превръщат в изключително печеливши компании на световно ниво). Вече са финансирани 15 проекта. Съветът ще финансира индивидуални проекти и стартиращи компании. Целта е Европа да си върне мястото на център на върховите научни постижения в света и ще го постигне, убедена е Габриел. Какво е изискването за кандидатстване? „В науката изискването е само едно – наличието на талант“ – каза тя.

Мария Габриел съобщи и още една изключително добра новина. Оказва се, че България е изключително активна по отношение на проекти за нови и върхови технологии в сферата на финансиране по „Зелената сделка“. Още при отварянето на първата покана по програмата има 1550 проекта от цял свят, сред които са и впечатляващо число български. Към момента тя не може да коментира нищо повече, защото официалното обявяване ще стане през май. Но след май ще бъдат отворени и други покани, така че всяка обоснована в проект добра идея ще може да кандидатства за финансиране по всяко време.