За да не се измъчвате с изтощителни диети, съвременните диетолози препоръчват да се придържате към правилното хранене и физическата активност. Специалистите в тази област изработват цели карти и таблици на продуктите и техните хранителни свойства. В повечето случаи сме свикнали да чуваме за забраната за ядене на бял хляб, пържено, сладко и пиене на газирани напитки. Има обаче продукти, които също са „достойни“ да бъдат в този списък. Съставихме селекция от продукти, чиито полезни свойства, както смятат мнозина, се оказаха не толкова полезни. Най-неочакваното – накрая!
1. Сладки кисели млека
Здравословните млечни продукти не могат да бъдат сладки. Въпреки факта, че киселото мляко е много необходима храна за тялото, все пак е по-добре да го консумирате без захар и плодови добавки. Сладкото кисело мляко е по-скоро десерт, отколкото ферментирал млечен продукт, от който тялото се нуждае. Диетолозите препоръчват да се въздържаме от ферментирали млечни продукти със сгъстители и нишесте, които често дори не използват млечна закваска. Вместо това е по-добре сами да добавим подправки, екстракт от ванилия и пресни плодове към натуралното кисело мляко.
2. Ориз
Нищо чудно, че казват, че оризът в много страни е също като хляба. Най-малко полезен е белият белен ориз. Съдържа доста голямо количество прости въглехидрати, прекомерната употреба на които води до образуването на телесни мазнини. Въпреки това диетолозите наричат ориза една от най-необходимите зърнени храни в човешката диета, само при условие че този ориз е с високо качество.
3. Магданоз
Здравословен, богат на витамини и придаващ на ястията специален вкус, магданозът може да навреди на всеки организъм. Неопитните домакини могат да навредят на себе си и на близките си, като го добавят към зеленчуците и подправят ястието с майонеза, заквасена сметана или масло. В такъв ансамбъл магданозът освобождава нитрити, така че буквално половин час след началото на готвенето на зеленчукова салата магданозът се превръща в отрова.
Диетолозите съветват да добавите магданоз, ако желаете, към всяко ястие непосредствено преди сервиране, така това лечебно растение ще запази всички свойства.
4. Сосове
Забелязали ли сте как домашно приготвеното доматено пюре се различава от купения кетчуп? Външна и вкусова разлика ще има и при майонеза, тартар, горчица и други сосове. Това е така, защото сосовете в супермаркетите обикновено съдържат захар.
Диетолозите обясняват: добавянето на захар за богат вкус е много по-евтино от естествените домати, което в крайна сметка ви позволява да спечелите повече. По-добре е да замените готовия сос със зехтин или ленено масло или да разредите натрошените домати с подправки по ваш вкус.
5. Сушени плодове и плодов чипс
Напоследък плодовият чипс стана популярен сред привържениците на правилното хранене, но повечето производители правят този продукт по аналогия с картофения чипс, тоест те са дълбоко пържени. По този начин зеленчуковият или плодовият чипс съдържа същия брой калории като картофения чипс. Често привлекателния външен вид, аромат и вкус на сушените плодове се придават чрез обработка с различни химични съединения преди сушене. Освен това удължава срока на годност на продукта почти три пъти. Уви, малко остава от ползите от сушените плодове след такава обработка. Когато избирате сушени плодове, обърнете внимание на прекомерната яркост на цвета, неестествения блясък, мекотата и аромата – основните признаци на обработка. Самата дума „сушени плодове“ предполага, че плодовете трябва да бъдат изсушени, което означава, че не може да се говори за яркост и мекота в естествената им форма.
6. Грозде
Може да изглежда странно защо гроздето е сред храните, които само изглеждат здравословни. Всичко е заради сладостта му и желанието да се изяде чепката докрай. Така гроздето запълва стомаха, като същевременно насища тялото само със захар. Отново диетолозите предупреждават, че трябва да знаете с какво да комбинирате този плод в диетата си. И така, гроздето е опасно за организма в комбинация с мазни ястия и риба, пресни краставици, пъпеши, бира и мляко.
7. Неправилно приготвена риба
От гледна точка на здравословното хранене, в рибата практически няма вредни „холестеролни“ мазнини, които са в изобилие в месото, но има повече от достатъчно полезни – омега-3 мастни киселини. След анализ на химичния състав на най-разпространените рибни ястия, учените от Хавайския университет стигнаха до извода, че повечето хранителни вещества в рибата се запазват при варене или печене. Според американски кардиолози пържената и осолена (както и пушена или сушена с много сол) риба не само не е здравословна, но и много вредна, и то най-вече заради придружаващите я продукти.
8. Царевица
След провеждане на много различни изследвания се установи, че модифицираната царевица има отрицателно въздействие върху сухоземните и водните организми. По време на култивирането учените са записали, че царевичният прашец съдържа много вредна отрова, поради което в някои страни използването на модифицирана царевица е забранено със закон. Ако живеете в регион, където царевицата е разрешена, по-добре е да се откажете да я използвате в консервирана форма. По принцип не трябва да се ядат никакви консерви, не само царевица. Но е желателно да използвате царевица, варена или печена на скара. Тогава всички полезни свойства ще бъдат запазени.
9. Мляко от ядки
Бадемово или кокосово мляко – повечето от тези видове млечни продукти по рафтовете на магазините съдържат допълнителни калории чрез добавяне на захар и аромати. Затова прочетете внимателно опаковката, преди да включите продукта в диетата си. Още по-добре купувайте ядково мляко от магазините за органични храни.
10. Оризови вафли
Оризовите вафли се включват в много диети поради ниското съдържание на мазнини. Преди десетилетия популярни списания активно ни съветваха да заменим хляба, закуската и щедрото намазване с нискомаслена извара. За съжаление, тази на пръв поглед здравословна хрупкава вафла има много висок гликемичен индекс, така че след лека закуска бързо се чувствате гладни. Това не допринася за придобиването на мечтаната фигура, защото в резултат на това приемате много повече калории, отколкото ви трябват.
11. Твърде много авокадо също е вредно
В наши дни авокадото може да се намери на рафтовете на всеки магазин и много диетолози тръбят за неговата полезност. В същото време е невъзможно да не се отбележи високото съдържание на калории в продукта: 245 ккал на 100 g. Ето защо употребата на авокадо в големи количества е нежелателна, уверени са експертите.
Не забравяйте, че целият богат комплекс от полезни свойства на авокадото се запазва само в суров вид, след термична обработка продуктът е по-малко полезен за тялото. Яденето на авокадо в големи количества може да намали ефекта на противовъзпалителните лекарства и също така да доведе до намаляване на нивото на червените кръвни клетки.
Превод: Зарата