20 опасни митове при отслабването

Когато искаме да отслабнем, често приемаме с възторг всяка нова диета и се вслушваме се във всеки съвет, който може да помогне в борбата с килограмите.

Но специалистите по правилното хранене са разделени в своите разбирания и всеки има свой собствен метод. Напълно безсмислено е да бъдат спазвани сляпо отделните препоръки. Възможно е не само да не постигнем желания резултат, а и да навредим на здравето си, пише Обекти;

Сюзана Клаус, професор в Института по хранене и обмяна на веществата в град Постдам, Германия определя като най-разпространени следните 20 мита за отслабването:

1. Може да се отслабне като се употребяват нискокалорични продукти. Обаче благодарение на ниската си калоричност тези продукти не ни засищат достатъчно и се налага да се храним повече. Ефектът е нулев, а освен това може да се предизвика и разширение на стомаха.

2. За затлъстяването е виновна захарта. Даже напълно да изключим всичко сладко от нашето меню, в много продукти се съдържат различни вещества, например нишестето, които организмът преобразува в захар. А и захарта е необходима на организма, защото тя е незаменим източник на енергия.

3. Трябва да се употребяват по-малко въглехидрати. Върху това становище се базират различни диети, някои от които изключват от храненето и мазнините. Тези диети могат да ни помогнат, но след много дълго приложение. Всички възможни негативни последствия за организма все още не са достатъчно изучени.

4. Трябва да се яде често, но по-малко. Това твърдение не е доказано от никакви научни данни. Теглото се натрупва в организма въз основа на общото ежедневно количество храна и нейната калоричност. Няма никакво значение дали тя е изядена на два или десет пъти.

5. Може да се яде всичко, но да се изяжда само половината от необходимия порцион. Тази много модна заблуда може да ви помогне да отслабнете, но ще навреди на здравето ви – бързо ще усетите недостиг на витамини и други ценни вещества.

6. Гладуването може да ни помогне да отслабнем бързо и прочиства организма от вредни вещества. Можем да отслабнем, но при възстановяване на нормалния ни хранителен режим ще напълнеем дори повече.

7. Ананасите помагат да се отслабне, дори ако се употребява мазна храна. В ананасите действително се съдържат вещества, които разграждат мазнините. Но когато попаднат в стомаха, те се дезактивират и не могат да възпрепятстват натрупването на мазнини. Съвсем различен би бил случая, ако науката успее да изолира тези вещества от ананаса и създаде на тяхна основа специален медикамент.

8. Редовната употреба на слабителни чайове спасява от затлъстяването. Това е опасно заблуждение! Да се пие такъв чай се препоръчва само при постоянен запек. В противен случай може да се причини вреда на микрофлората на стомаха и червата, което ще доведе и до проблеми с имунната система.

9. Причината за затлъстяването е мазната храна. Но мастните киселини са необходими на организма, тъй като те са незаменимо звено при обмяната на веществата. При недостиг на мазнини възникват проблеми с жлъчката. В дневната ни доза храна трябва да има не по-малко от 20% мазнини.

10. Отказването от вечеря може да ни помогне да отслабнем. Този метод действа не върху всеки организъм. Решаващо значение има количеството храна, а не времето, когато е изядена.

11. За да си запазим фигурата трябва два пъти годишно да приемаме средства за отслабване. Този метод може да причини сериозна вреда. Ефектът от прилагането на този метод се постига или за сметка обезводняването на организма – тогава страдат бъбреците, или от слабителното действие – страдат стомаха и червата.

12. Редовните занимания със спорт премахват необходимостта от ограничаване в храната. Заниманията със спорт и движенията изгарят калориите, но не толкова интензивно, колкото ни се струва. Например един час джогинг изгаря само толкова калории, колкото се съдържат в един шоколад.

13. Посещаването на сауни и бани предпазва от напълняване. За съжаление това не е вярно. Организмът се отървава само от течностите, чието количество бързо се възстановява след утоляване на жаждата.

14. Масажът с твърди сухи четки или ръкавици може да ни избави от целулита. Това би било прекрасно, но за съжаление подобно механично въздействие не е способно да премахне мастното наслояване. Иначе такъв масаж е много полезен за кожата – тя става гладка и еластична.

15. За затлъстяването са виновни само продуктите с висок гликемичен индекс: картофи, хляб, макарони и т.н. Това не е доказано от науката. Гликемичният индекс определя относителната способност на един или друг продукт да се преработва в глюкозата на кръвта – индексът на глюкозата се приема за 100%. Само диабетиците трябва да внимават за този показател.

16. Употребата на продукти с високо съдържание на белтъци ще ни помогне да отслабнем. Да, тези продукти могат да допринесат за нашето отслабване. С този метод обаче не трябва да се злоупотребява, за да не се увреди работата на бъбреците.

17. Ако преди ядене изпиваме чаша леденостудена вода няма да повишим теглото си. При употребата на студена вода организмът действително “изгаря” калории, за да се стопли, но много малко – за 1 литър се изразходват около 30-35 калории, което е равно на калоричността на бучка захар.

18. Обилната закуска “ програмира “ организма за обилен обяд и вечеря, затова е по-добре да не закусваме. Децата и хората, извършващи тежък физически труд задължително трябва да закусват пълноценно. За хората, водещи заседнал начин на живот, отказването от закуска също е вредно. А иначе – няма полезно преяждане.

19. Можем да ядем колкото ни се иска, но само до 6 часа вечерта. Това не е вярно, тъй като има значение общото количество и калоричност на храната за денонощие, а не часът на хранене.

20. Разделното хранене помага в отслабването. Всички методи на разделното хранене, например отделната употреба на белтъци и въглехидрати, от научна гледна точка са пълна безсмислица. Но тези методи помагат на човека да контролира и планира по-добре своето хранене.