Губи ли се платеният годишен отпуск, ако не е ползван до края на годината за която се отнася?

Губи ли се платеният годишен отпуск, ако не е ползван до края на годината за която се отнася?
От КНСБ отговарят:

[ad id=“263680″]

..

Какво представлява платения годишен отпуск?

Платения годишен отпуск е конституционно право на работника/служителя. По същността си това право се свежда до възможност да отсъстваш от работа на законно основание (т.е. да не изпълнявашш задълженията си по трудовото правоотношение) за определен от закона минимален срок от време (размер на отпуска) или за по-дълъг такъв, ако е уговорен в индивидуален или отнасящ се до съответния работник колективен трудов договор(КТД).

Той е право, но същевременно и задължение за работника, т.е. отпуска следва да се ползва до края на годината за която се отнася(чл.173, ал.5 КТ).

Работодателя е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година, освен ако ползването му е отложено по реда на чл. 176КТ(чл.173, ал.5 КТ).

[ad id=“225664″]

..

Тоест правото на работника представлява, е задължение, за работодателя. В тази връзка и по силата на чл.173, ал.4КТ той има право да предостави платения годишен отпуск на работника/ служителя и без негово съгласие:

– по време на престой повече от 5 работни дни,

– при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и

– в случаите, когато работникът/ служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.„

[ad id=“225664″]

..

Ако не е подадено писмено заявление за ползване на платен годишен отпуск, какво следва?

1.Работодателят може, би следвало(вжчл.173, ал.5, изр. 2-ро) да покани работника да ползва отпуска си щом не е искал да има отлагане, като му обърне внимание, че той едлъжен да ползва отпуска до края на годината за която се отнася. Такова действие на работодателя ще е напълно в съответствие със задължението му да осигури ползването на отпуска до края на годината.

2.Нещо повече, след като го е поканил да ползва отпуска си до края на годината и предвид хипотезата на чл. 173, ал.4 КТ той може да му го предостави без да е налице искане от негова страна. Това може да стане с писмен акт основан върху посочените два члена и алинеи.

3. Работодателят може да отложи половината от отпуска за следващата година, но само ако има важна производствена причина за това(вж.чл.176, ал.1, т.1 КТ).

Ако нито едно от горните дйствия не е предприето, то тогава към края на м.декември (без значение коя година) отпускът няма да е нито: отложен,нито ползуван.

Правото на работника/служителя остава и може да се ползва по реда на чл.176, ал.3 и 4-та КТ.