В края на лятото и началото на есента над страната ни се развиват гръмотевични бури с мълнии и градушки, които причиняват значителни материални щети. Застрашени са и хората, които работят на открито, предупреждават от МВР. Поради това експертите от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” съветват да се спазват няколко правила за безопасно поведение при подобни ситуации.
Ако се намирате сред природата по време на гръмотевична буря, постарайте се да застанете далеч от високи дървета. Ако наблизо има сух предмет, седнете върху него. Когато сте на открито, не лягайте и не докосвайте земята с ръце. Най-добрата защитна позиция е да клекнете и плътно да прилепите ходила към земята. Наведете главата си надолу и притиснете колене до гърдите си. Със скръстени ръце обхванете глезените на краката. Ако сте близо до друг човек, застанете на разстояние от него. В случай, че сте на колело, слезте от него и се отдалечете. Избягвайте електропроводите за високо напрежение. Стойте далеч от метални конструкции, огради, парапети и други съоръжения от метал.
При гръмотевична буря подходящите места за подслоняване са дълбоките пещери. Застанете най-малко на 3 метра навътре от входа. Не се подслонявайте близо или под надвиснали скални маси. Ако сте в река или езеро и започне гръмотевична буря, незабавно се насочете към брега.
Когато се намирате в къща или на работното си място, трябва да изключите от електрическата мрежа телевизора, кабела от външната антена, компютъра и останалите ел. уреди. Затворете вратите и прозорците. Стойте далеч от чешми, балконски врати и прозорци. Незабавно легнете на земята, ако почувствате изтръпване на части от тялото в резултат на електрическо напрежение.
Ако пътувате с кола и се разрази гръмотевична буря, приберете антената на автомобила. Ако падне гръм, проверете гумите на автомобила и помнете, че ако са обгорели, то може да се спукат в движение.
Специалистите припомнят, че мълниезащитната инсталация на всяка сграда трябва да бъде периодично проверявана.