Легендата за тримата братя и скалния феномен край Айтос

На входа на град Айтос откъм Бургас има красив паметник от бял камък. С него градът е отдал почит на една легенда и на природния феномен „Трите братя“, който се намира близо до града. Това са три скални фигури изправени една до друга върху обща скална основа. Средният камък е по-висок от другите два негови „братя“. Скалният феномен „Трите братя“ се намира на 200 м надморска височина в местността Казаните и е един от символите на град Айтос. Той е разположен северно от града, в лесопарк „Славеева река” и заема площ от 1 хектар.
От 1972 год „Трите братя са“ обявени за природна забележителност, намират се в държавния горски фонд и се охраняват от Държавното лесничейство. Природната забележителност е включена в потенциалните защитени зони по Директива за хабитатите в Република България, заедно с прилежащата им територия.
От тази причудлива природна скална група измъчваният поробен народ е създал легенда – епос. Той е оприличил трите скални великана на трима братя-борци и защитници на потиснатите. Повтаряна и обогатявана от уста на уста, от поколение на поколение, тя е блестящо доказателство за отношението, което българският народ е имал и има към борците за свобода.

[ad id=“225664″]

Героични битки водили по тези места тримата братя-юнаци. Скалите, по които стъпвали, се огъвали под тежките им кралимарковски стъпки и оставяли големи вдлъбнатини, широки и дълбоки колкото казани. Затова местността, където се намират тези природни вдлъбнатини, се нарича Казаните.
Вечер тримата братя-юнаци се прибирали, за да си отдъхнат след тежките дневни боеве. За да се прикриват от враговете си, те се превръщали в три сини скали. Когато тежката бран свършила и враговете били окончателно разгромени, тримата братя-юнаци отново се прибирали в подножието на скалната планина на дълъг отдих. И днес те, вкаменени, сложили огромните си кралимарковски тела върху земята, продължават да почиват до появата на нови вражи сили.

Около скалното образование и по околните хълмове вирее уникалното местно растение Айтоски клин, известно още и като Генгер или Бодливо сграбиче.