Министерството на здравеопазването има информация, че видна наша професорка по онкоболести е агитирала свои колеги от други болници да не приемат болни с ракови заболявания, докато министерството не отстъпи от част от реформата. Това обяви пред БНР заместник-министър на здравеопазването доктор Бойко Пенков, който се обърна в ефир към въпросната лекарка, чието име обаче не спомена.
„Уважаеми колега, предупредени сме! Знаем кои болници в момента създават проблем при приемането на онкоболни и ако това продължи, то в понеделник държавата ще си свърши работата“, обърна се към нея заместник-министърът в радиоефира.
Критериите за качество няма да бъдат използвани от Касата като основа за наказание и санкции, а просто през тях ще се наблюдава за чисто статистическа дейност, ще се наблюдава работата на общопрактикуващите лекари, поясни заместник-министър на здравеопазването.
В петък Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) заяви, че новите правила за комплексно лечение не ограничават възможностите за терапия на онкоболните, както твърдят представители на някои болници.
От четвъртък директори на специализирани в онкологията клиники твърдят, че с новите правила лечението ще може да се осъществява само в 8-9 болници вместо в сегашните 39.
Причината е, че според новите изисквания за да сключат договор с касата болниците трябва да осигуряват пълния лечебен цикъл. В случая с онкологията – болницата да има отделения по химиотерапия, лъчелечение и нуклеарна медицина.
Някои болници обаче са специализирани само във високодоходната и добре платена химиотерапия, поради което се появиха и притесненията, че могат да бъдат отрязани от договор с НЗОК.
Новите правила обаче предвиждат възможност болниците да сключват договор помежду си за липсващите дейности. Въпросът е да се гарантира, че щом на едно място е извършена химиотерапия, след това пациентът ще има къде да продължи с лъчетерапия, ако не е в състояние сам да направи избор или не знае към коя клиника да се насочи.