Приказният часовник на стара Прага e най-старият все още функциониращ астрономически часовник в света

Астрономическият часовник в Прага е най-старият и сложен часовник строен някога. Часовникът е монтиран на южната стена на сградата на старото кметство, намиращо се в квартал Старе место. Освен, че показва точно време, той представя и движението на Слънцето и планетите, разположението на зодиакалните съзвездия и броят на часовете дневна светлина всеки ден.

[ad id=“225664″]

Според една от легендите часовникът е дело на чешкия майстор Хануш. Той искал да направи огромен астрономически часовник с фигури, които да се движат. И така през 1410 година часовникът е проектиран. Хануш нарекъл този часовник Орлой. Няколко години по-късно Хануш се разболял и ослепял. Когато починал часовникът спрял да работи за цял век.

Всъщност, Орлой е много повече от обикновен часовник. На всеки кръгъл час той оживява. Двете прозорчета, между които има красива фигура на ангел, се отварят и зад тях се показват една по една цветните фигури на 12-те апостоли, които обикалят в кръг, следвани от Христос, който благославя хората.

[ad id=“263680″]

Камбаната се бие от скелет, който държи пясъчен часовник, а от двете страни на циферблата са подредени още няколко фигури, символизиращи човешките грехове: ухилена фигура на мъж – за разточителството; мъж с торба злато в ръце – за скъперничеството; мъж, който се гледа в огледало – за суетата. Всички заедно показват преходността и напомнят, че човек, както и да живее, един ден умира. Накрая се чува кукуригането на златен петел, символ на пробуждането на човека.

Историческата истина обаче е по-различна. Часовникът е дело на професора по математика и астрономия, в  Charles
University, Ян Шиндел и имперския часовникар Микулаш от Кадан.

[ad id=“236999″]

Първото му споменаване на печатен носител датира от 9 октомври 1410 година. Конструкцията му е била променяна многократно през годините, били са добавяни и премахвани орнаменти. Първоначално часовникът е имал два циферблата- механичен и астрономически, а третият – календарът е  добавен около 1490 година.


image0 (9K)