Нови правила за подпомагане на стопанствата

Въвежда се модулирана ставка на подкрепата в животновъдството и в растениевъдството. При животновъдството ще се подпомага до определен брой животни във ферма, а при растениевъдството ще се прилагат на площ до 30 хектара, съобщават от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните.

Целта на новите правила на схемите за обвързано подпомагане е да бъде запазен ръстът в производството и на плодове и зеленчуци, и на отглежданите животни.

За първи път се въвежда подпомагане на планинското животновъдство за ферми с от 5 до 9 животни, които се намират на над 750 метра надморска височина.

Въвежда се изискване за доказване на реализирана продукция чрез счетоводни документи. Това ще доведе до изсветляване на бизнеса и до равнопоставеност на различните производители на пазара.

Обвързаната подкрепа следва да се разглежда като част от подпомагането по директни плащания, която обхваща 13+2% от целия финансов пакет на страната, или около 232 млн. лв. на година.

Значителен ръст има и при оранжерийното производство от 588 ха. на 685 ха. през настоящата година. За една година размерите на заявените площите с плодове са се увеличили с 50%, а заявените площи с оранжерийно производство с 16,5%“.

Броят на заявените за подпомагане крави нараства с 10,5% спрямо 2015 г. като най-значителен е ръстът на кравите под селекционен контрол – с 35,1%.

При орехите ръстът надхвърля базовите площи, които са декларирани пред Европейската комисия и на тази база те се изключват от подпомагане по обвързаната подкрепа от 2017 година.

При зеленчукопроизводство също се наблюдава ръст при всяка една от културите, както на произведените количества, така и на заявените площи.

При тиквите ръстът също е прекомерно голям и също са изключени от подпомагане, защото са надхвърлени базовите площи, които са декларирани пред ЕК.