Разговаряме с д-р Мариана Пенкова, гастроентеролог
– Как да хапнем вкусно след постите без проблеми?
Преминаването към хранене без животински продукти за известен период от време е полезно за здравите хора. Дали този период ще се покрива с целия християнски пост, или ще бъде за по-кратко време, е решение на всеки човек. Но така даваме възможност на организма си да се разтовари от редица субстанции, които обикновено натрупваме. След продължителните пости, на Великден започва интензивно натоварване на храносмилателната система или по-просто казано, преяждане – козунаци, яйца, агнешко месо и значително колчество алкохол.
[ad id=“225664″]
Най-лошото е, че този нов режим започва след като нашият организъм дълго време е приемал единствено вегетарианска храна, а последната седмица преди празника е гладувал. По време на постите храносмилателните ензими са се адаптирали към особеностите на растителната диета и много често първото и обилно нахранване на Великден води до сериозни стомашно-чревни разстройства – обостряне на гастрити и язви, жлъчни кризи и остри панкреатити. Повечето от тези състояния завършват в отделенията по гастроентерология или спешна хирургия. Наред с това, внезапната смяна на хранителния режим натоварва сърдечно-съдовата система, повишава холестерола в кръвта и създава стрес за цялата обмяна на организма. И така удоволствието от храната се превръща в страдание. Още повече по време на празниците задължително се натрупват няколко излишни килограма, които развалят настроението и самочувствието в първите дни на пролетта.
– Нужно ли е някакво захранване след големите пости и как се отразява директното минаване на агнешко?
[ad id=“263680″]
Как да преминем от предимно вегетарианско към смесено хранене и да се радваме на храната, без да си причиняваме излишни страдания? Постите и тяхната последна фаза –гладуването, трябва да бъдат прекратени плавно с всяка налична храна, без това да създаде проблеми, ако се прави постепенно и в умерени количества. Когато за преходни храни се използват единствено плодове или само зеленчуци, се препоръчва дневните количества да са от 0,5-1 кг , за да не се достигне до прехранване дори и с тези по принцип здравословни храни. Схващането, че захранването трябва да се започне със сокове не е правилно. Соковете преминават бързо, предизвикват рязко повишение на кръвната захар с последващо чувство на глад, дейността на червата не се стимулира активно и те стават по-лениви и отпадните продукти се отделят по-бавно. Много по-правилно е захранването да бъде с пълноценни обемни храни – стига храната да е в малки количества и да не създава чувство за тежест в стомаха. Основен принцип на здравословното хранене е: умереност, разнообразие, умен подбор на храните.
– С какво да не прекаляваме по празниците?
Не случайно църковната традиция изисква първо да се хапне яйце, козунак и айран, а след това – на обяд и агнешко или друго месо със свежа салата. Въпросът е да не се прекалява с количествата.
Ако няма проблеми с холестерола или жлъчката, две яйца на ден е напълно нормално, но тук влизат и яйцата в козунаци, баници, застройки и т.н. Е, по Великден може да се хапнат и три яйца. Да не забравяме, че яйцата по принцип са изключително пълноценна храна, защото съдържат всички основни хранителни вещества. За децата дозата е едно-две яйца дневно. А хората с дислипидемия могат да ядат яйцата без жълтъците или най-много два-три жълтъка на седмица.
– Коя е най-добрата пролетна диета?
[ad id=“236999″]
През пролетта организмът ни изпитва сериозен авитаминозен стрес, така че не трябва да се прекалява с диетите – пролетното хранене трябва да бъде разнообразно. Плодовете и зеленчуците трябва да са задължителна част от ежедневното пролетно меню. Наистина, през пролетта те не са толкова богати на витамини, колкото са летните и есенните плодове и зеленчуци, но за сметка на това съдържат много фибри, които подпомагат извеждането от организма на шлаките и токсините. Най-добре е да се ядат плодове на гладно, половин час преди хранене. Трябва да се съобразяваме със съвместимостта на продуктите по време на храносмилането. Например, зеленчуковите салати трябва да се съчетават само с месо, тъй като това са продукти нуждаещи се от продължителна обработка. Хлябът и тестените изделия се усвояват от организма много по-бързо и е най-добре да се комбинират със сирене и зелени подправки.
През пролетта не трябва да се придържаме към строго вегетариански хранителен режим. Най-малко три-четири пъти седмично организмът ни се нуждае от месо и продукти от животински произход. Наред с пълноценните протеини те съдържат и мазнини и вещества, силни активатори на отделянето на храносмилателни сокове. Благодарение на тях, храната се усвоява по-добре, а метаболизма е балансиран. Много важно е месото да е с добро качество и прясно. Трябва да се пият много свежи плодови сокове и зелен чай и да се ограничи консумацията на кафе и алкохолни напитки.
Пролетните световъртеж, слабост и депресия често са свързани с ниските нива на хемоглобина, за който е отговорно желязото. На помощ тук идват ядките, които са богати на желязо.
В заключение мога да кажа, че основен принцип на здравословното хранене е: умереност, разнообразие и умен подбор на храните.