Поетът дисидент Петър Манолов (76) почина в Пловдив, опелото е утре, 8 февруари, от 11 часа в черквата на Централните гробища,съобщи plovdiv-online.com. Манолов е роден през 1939 г. в Садово, Котелско, учи в Сунгурларе, военно училище в Силистра и завършва Софийския университет „Климент Охридски“. Бунтът му срещу режима на Живков бе защитен от Кърт Вонегът, Айзък Айзимов, Блага Димитрова.
Работи като възпитател, журналист, метеоролог на фара на н. Емине.
През 1968 г. се заселва за постоянно в местността Урбань-Иракли (дн. Пешова колиба) в землището на Емона.
В началото на 1989 г. е арестуван като секретар на учреденото на 16 януари 1988 г. Независимото дружество за защита правата на човека в България и обявява гладна стачка, отразявана от радио „Свободна Европа“ и световните медии.
През февруари 1989 г. ЦК на БКП разпорежда провеждането на открити партийни събрания в цялата страна с обсъждане и заклеймяване на поезията на Манолов.
Следват арести, назначаване на денонощна охрана, заплахи за малолетния Манол (худ. Моно Петра) и защита от международната демократична обшественост; юристи, журналисти, поети и писатели; Кърт Вонегът, Норман Мейлър, Айзък Азимов, Алън Гинсбърг, Уилям Стайрън, Рене Таверние, Блага Димитрова и др., а на 20 май 1989 г. Петър Манолов е екстрадиран от страната.
В емиграция участва в колоквиумите „Свободата на Духа“ (юни 1989, Париж) и „Проблемите на малцинствата“ (март 1990, Копенхаген), където (под влияние на есето на Георги Марков „За благодарността“) се ражда идеята за фондация „Болната планета – ВЗОВ“. Сътрудничи на сп. „Континент“, в. „La Pensée Russe“, Радио Франс Ентернасионал и на парижкия клон на Амнести Интернешънъл.
Завръща се от Франция и през 1991 г. е избран за главен секретар на Съюза на българските писатели, а фондацията приема да домакинства международна конференция за правата на кюрдите в София (1995), и подсилва гласове против смъртната присъда на йеменски поет, тибетски електротехник, както и международно огласяване (съвместно с физика З. Вардосанидзе) на преследваните 100 грузински учени-демократи, петима от които със смъртни присъди.
Управлява издателство „Народна култура“ (1997–2002) и e уволнен от правителството на Симеон Сакскобургготски.
Последните години от живота си Петър Манолов изкара в Пловдив, откъдето бе прогонен през пролетта на 1989-та.