Откъде произлиза Великденският заек?

Заекът е сред  най-разпространените и познати символи на Великден.

Възниква въпросът: Защо точно заек?

Легенда от XIII век гласи, че в земите на днешна Германия всяка пролет хората почитали богинята на плодородието Еостра. Те организирали пищни тържества  нейна чест. Сред символите на богинята и нейна “дясна ръка“ била красива птица. Един ден тя неочаквано се превърнала в див заек. Той обаче останал с душа на птица, и продължил да прави гнезда и да ги пълни с шарени яйца.
Според легендата Великденският заек носи кошница с  цветни яйца, и сладкиши в нощта преди Възкресение. Той я оставя на скрито място в дома, а децата я търсят на сутринта. Самото търсене  е своеобразен ритуал.

Друго предание гласи, че:

Когато водели Христос към Голгота, в тълпата бил и Симеон от Кирина с двете си деца. Единият му син носел със себе си зайче. Изведнъж кръстът паднал на земята. След малко се чул детски писък. Оказало се, че кръстът  е затиснал зайчето и то починало. Трогателният плач на момчето накарал Исус да се обърне и да го докосне. Зайчето оживяло и  побягнало изплашено. Скоро обаче  се появило под кръста на разпнатия Христос. Когато вечерта учениците отишли да вземат тялото на Спасителя, то още било там, а очичките му били червени от плач. Това зайче станало въпросния Великденски заек.
Малко известно е, зайците символизират  плодородието, благоденствието и просперитета. Всяка пролет те увеличават семейството си, раждайки по няколко малки, а размножителният период трае чак до октомври. Затова тези бозайници се превръщат в емблема на зараждането на нов живот, подобно на  пролетта.

Около XVIII. век, германскит емигранти пренасят историята за Великденския заек в САЩ. Там се разнесъл митът за див заек, който снася шарени яйца, когато се запролети. Часове преди Великден той обикаля къщите и скрива яйцата в предварително украсени и подготвени от децата гнезда. С течение на времето американците променили образа на Великденския заек и го превърнали в един от символите на Възкресение.
Мнозина отричат Великденския заек, тъй като е смятан за езически символ. Характерен е предимно в католическата култура, но в последните години заекът смело навлезе и стана особено популярен великденски символ и в православния свят. В крайна сметка днес той  прави Великденския празник по-весел и усмихнат. Великденският заек е едно от малкото вълшебства, в които днешните деца все още вярват.