Списъкът със съвети долу ще ви даде добра обща престава как да поддържате колата си. За по-точна информация се допитайте до производителя или автомобилен сервиз.
[ad id=“225664″]
Поддръжката на кола – основни правила
- Прочетете наръчника на производителя на вашата кола. Там ще откриете всичко относно поддръжка и безопасност при шофиране.
- Следете всички течности да са на ниво и да не са замърсени.
- Спазвайте план на обслужване. Има редица неща които трябва да бъдат редовно обслужени или подменени на определен интервал.
- Проверявайте редовно налягането в гумите
- Сменайте чистачките, ако не чистят добре
- Мийте и пастирайте автомобила си, за да запасите боята и предпазите метала от корозия
- Отстранявайте проблемите бързо – преди да са прерастнали в нещо по-сериозно и отнемащо много време и средства
- Използвайте само отигинални части
- Поне веднъж годишно закарайте колата си за основна проверка в сервиз
[ad id=“263680″]
Как се проверява моторното масло
Следете маслото редовно. Шофирането с недостатъчно количество масло е опасно за двигателя.
Паркирайте на равно място. Дръпнете ръчната и изключете двигателя. Изчакайте минута две, за да може маслото да се оттече на дъното. Извадете масломерната пръчка и я избършете. Вкарайте я обратно и извадете и проверете нивото на маслото. Нивото трябва да е между долният и горният показатели.
Проверете състоянието на маслото. Ако е твърде черно, определено е време за смяна. Ако е кафяво, но чисто и прозрачно – няма основание за притеснение. При цвят „кафе с мляко“ е възможно охладителна течност да прониква в двигателя. В този случай най-вероятно става въпрос за износена гарнитура на главата на двигателя. Следващата стъпка е да закарате автомобила си на сервиз. При чисто масло, но количество под минимума е нужно само да долеете малко.
[ad id=“238430″]
Как се проверява антифризът
Преглеждайте нивото на антифриз в преливника-резервоар.
Ръководството за експлоатация на автомобила ви ще ви даде най-точна информация как да направите това. Обикновено нивото на течността трябва да е между показателите „Ниско(Min)“ и „Пълно(Max)“. Не отварйте резервоара за антифриз или капачката на радиатора когато двигателят е горещ. Охладителната течност е под налягане когато е гореща!
Проверете количеството и, ако се налага, долейте антифриз смесен с малко вода.
Наливайте охладителна течност само когато двигателят е изстинал и винаги се допитвайте до ръководството на автомобила си.
Ако нивото на антифриз падне рязко скоро след доливане, е възможно да има теч. В такъв случаи потърсете услугите на специалист, за да прегледа охладителната система. Липсата на охладителна течност може да доведе до сериозна повреда!
Въздушен филтър
Въздушният филтър пречиства влизащия в двигателя въздух, но с течение на времето филтърът се замърсява и спира да функционира нормално. Средното време за смяна на филтър е 20000 до 24000 километра. Нормално филтърът бива проверен когато закарате колата си в сервиз за смяна на моторното масло.
В случай че желаете да го проверите или смените сами, е лесна задача при повечето коли. Винаги проверявайте инструкциите на колата си. Ако филтърът е замърсен, сменете го – не е скъпа част. При поставянето му се уверете, че е на правилното място!
[ad id=“218001″]
Акумулатор
Огледайте състоянието на акумулатора. При наличието на теч, пукнатини или други повреди, акумулаторът трябва да се смени. Уверете се, че клемите са затегнати и не корозирали. Корозията на клемите може да доведе до редица проблеми, включително трудност при стартиране.
Чистачки
Сменяйте чистачките ежегодно или по-рано ако се налага. Ако още сте с оригиналните, то може да закупите само перата; те струват само няколко лева и може да се намерят при повечето търговци на части. Не забравайте да проверите и водните пръскачките за прозореца.
Гуми
Следете налягането на гумите редовно, поне веднъж в месеца. Ако нямате измервателно устройство си струва да си купите. Може да откриете препоръчителното налягане в сервизната книжка, на капачката на резервоата или отстрани на вратата на шофьора. Правете измерванията при студени гуми!Напомпете или изпуснете въздух до достигане на препоръчителното налягане, а не максималното. Размера на грайфера на гумите е също от голямо значение. Ако гумата е износена под допустимия лимит, шофирането става опасно. Допитайте се до наръчника или до монтьор. На снимката е показана гума износена до краен предел.
[ad id=“236993″]