Внимание кърлежи! Какво да правим ако ни ухапе и как да се предпазим?

Проливните дъждове, високата влажност и буйната растителност са изключително благоприятни условия за повишаване броя на кърлежите. За това предупреди в предаването „Здравей, България” по Нова телевизия проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

[ad id=“225664″]

За да се предпазим трябва да избягваме райони с гъста растителност. Там където има много трева не бива да играят деца и не бива да разхождаме там кучето си.

Важно е след разходка да огледаме дрехите и тялото си за впит кърлеж, най-вече около врата, слабините и ушите.

Кърлеж се сваля без да се маже с масло, без да се гори с цигара, без да се върти наляво или надясно, обяснява д-р Тодор Кантарджиев.

Препоръчително е да се хване под коремчето с пинцета и се издърпа нагоре. Ако хоботчето се скъса, трябва да се извади с чиста игла и след това да се дезинфекцира.

[ad id=“263680″]

Пренасят две групи заболявания. Едната са бактериалните инфекции, които се лекуват се с антибиотици. Те се проявяват след 20-ия ден от ухапването. Мястото, където е било насекомото, трябва да се дезинфекцира и да се следи. Ако се появи черна точка, зачервяване трябва да се потърси лекар.

Лаймската болест също се пренася от кърлежите. Квалифициран лекар трябва да изпише точния антибиотик. Най-тежкото усложнение е засягането на нервната система.

Кърлежите причиняват и вирусното заболяване кримска хеморагична треска. „В последните години около 4-5 души на година се разболяват от нея. В нашата страна кримска хеморагична треска има в Бургаско и в южните части на Благоевградска област”, поясни още проф. Тодор Кантарджиев.

Заразяването става посредством ухапване от заразени кърлежи. Нерядко се заразяват хора, които почистват животните си от тях и ги убиват, като ги смачкват с пръсти. Преболедуването води до траен имунитет.

[ad id=“238430″]

Болестта започва с грипоподобни оплаквания – висока температура с втрисане, главоболие, мускулни болки. Появяват се обилни кръвоизливи от кожата, венците и вътрешните органи. Може да доведе до смъртен изход. Възстановяването е продължително. Лечението задължително се провежда в инфекциозно отделение.