Дългите нощи и мрачните дни през зимата могат да предизвикват у някои хора лошо настроение; това се нарича „сезонно афективно разстройство“ или „зимна депресия“. Сезонното афективно разстройство се характеризира с:
- неспособността да се почувсташ щастлив или да изпиташ удоволствие;
- увеличена нужда от сън;
- силна умора;
- повишен апетит/особено на храни, богати на въглехидрати – хляб, картофи, тестени изделия/;
- натрупване на телесно тегло по време на зимните месеци;
Типични симптоми на зимната депресия са:
- синдром на хроничната умора;
- понижена мотивация;
- хиперсомия;
- астенични състояния
- нервен срив;
Счита се, че сезонното афективно разстройство се причинява от дисбаланс в отделянето на химическа съставка/наречена хормон/, която засяга участък от мозъка, ускоряващ заспиването. Отделянето на хормона за сън /мелатонин/ обикновено се преустановява сутрин, в отговор на увеличеното количество светлина и се активира вечер. Нивата на „хормона за сън“ при хора със сезонно афективно разстройство не се намаляват сутрин и те продължават да се чувстват много уморени и сънливи през целия ден.
Основното лечение на сезонното афективно разстройство е терапия със светлина и цвят – естествен и безвреден метод за преодоляването му.
В края на зимата, в нарастващите дни на месец март, е необходимо да си осигурим повече светлина, за да излезем успешно от зимата и да се подготвим физически и психически за пролетта.
Препоръчително е :
- да бъдем по-често навън, особено в сутрешните часове на деня и да улавяме слънчевите лъчи;
- да разтворим прозорците на домовете си за целодневен достъп на светлината;
- да внесем цвят в облеклото си – жълтите, червени, оранжеви , лилави и розови нюанси създават настроение и зареждат с енергия;
- вървейки по улиците, разхождайки се, да търсим и забелязваме разлистващите и цъфтящи дървета, храсти и цветчета и да почувстваме силата на пробуждащата се природа;