Втори ден от провеждането на Лаборатория за иновации във Второ ОУ „П. Р. Славейков”, съобщиха за ЗАРАТА
На 17.04.2024 г., работните срещи и дискусии на екипа от учители и външни специалисти се реализираха чрез работилници за иновации и представяне на иновативни уроци от учители на Второ ОУ.
В три работилници за иновации се проведоха практически занятия с ученици от 7 клас. Наблюдаваха се работещи иновативни модели в реална ситуация с помощта на модератори.
В актовата зала работиха проф. д-р Румен Стаматов и г-н Димитър Татарски и екип от представители на училищата: VII СУ „Найден Геров”, град Варна; ОУ „Тодор Каблешков”, град Пловдив; СУ „Димитър Талев”, град Добрич; СУ „Иван Вазов,” град Вършец.
Представители на ОУ „Тодор Каблешков” проведоха креативна беседа с учениците за ценностите – щедрост, добрина, емпатия, умението да съхраняваме. Всеки ученик написа добра постъпка и се мотивира с пример. Накрая учениците поставиха всички свои добри постъпки на дърво на добрината.
Учителите от VII СУ „Найден Геров” работиха върху емоциите и отношенията между учениците, като приложиха иновацията “Часът на ученика” с различни тематични дейности: “Аз и морето”, “Аз и моят град”. Други дейности бяха насочени към избягване на формалната класна стая, като учениците избират мястото, където да седнат по време на час. Занятията включваха и класово четене на откъс от приказка по роли и довършване на изречението: “Аз обичам да чета, защото ….”.
Представителите на СУ „Димитър Талев”, град Добрич приложиха проектно-базиран урок “Оногур” с метода на интегрирано тематично учене по литература, история и цивилизации, география и икономика, биология и здравно образование. Проведоха се упражнения за креативност с учениците чрез сканиране на QR код и разчитане на областта, в която ще работят.
Учители от СУ „Иван Вазов,” град Вършец поставиха задача на учениците да направят репортаж за събитие, което се е случило в тяхното училище или град. Дадоха практически насоки на учениците за извличане на новинарско съдържание и информация, нейното представяне, използвайки модела на 5 К-та. Нагледно показаха как работи зеления екран.
В стая № 30 работиха проф. д-р Румяна Неминска и екип от представители на училищата: ОУ „Свети Климент Охридски”, град Бургас, СУ „Гео Милев”, град Варна
СУ „Свети Паисий Хилендарски”, село Абланица.
Педагогическият съветник на СУ „Гео Милев” постави на учениците въпросите: “Как бихте разпознали щастлив човек?”, “Какво е щастието, ако си го представите в кръг?”, “Какво е талант?”, “Какво е силна страна на характера?”. Тези въпроси предизвикаха дискусии по темата за щастието и силните страни на характера. Учениците работиха върху листове, на които записаха пет от своите ключови силни страни.
Учителите от ОУ „Свети Климент Охридски” приложиха иновацията “На училище с усмивка” под формата на игра. Учениците бяха разделени на пет екипа: телевизионни водещи, художници, писатели, актьори, аниматори на комикси. Всеки от екипите създаде материал, съобразно поставената задача, и представи креативната идея на своята група.
Представителите на СУ „Свети Паисий Хилендарски” запознаха с метода на сугестопедията и приложиха метода на учене чрез игра. Учениците образуваха затворен кръг и започнаха дейността с концертен музикален сеанс. Дейностите продължиха с прилагане на метода на компютърно базираното оценяване. Учениците решаваха тест по компютърно моделиране и информационни технологии на живо и в реално време бяха оценени.
В стая № 25 работиха доц. д-р Дончо Донев и екип от представители на училищата: ОУ „Неофит Рилски”, град Габрово, ПГ „Проф. д-р Асен Златаров”, град Видин, СУ „Константин Константинов”, град Сливен.
Учителите от ОУ „Неофит Рилски” запознаха с концепцията LEGO®Education Spike Prime за конструиране на роботи или модели. Приложиха урок, използвайки проектно-базирано обучение, за развиване на алгоритмични, конструктивни умения за работа в екип.
Представителите на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” поставиха екипни задачи на учениците: текст и твърдения за попълване. Дейностите развиват успешна комуникация и умения за извличане и разбиране на текст, развиват творческия потенциал и креативното мислене.
Учителите от СУ „Константин Константинов” поставиха задача на учениците на тема “Измиране на пчелите”. Приложиха се техниките на интердисциплинарния урок с експериментална, творческа и научна част. Екипите от ученици работеха в трите направления по проблема защо умират пчелите.
В трите работилници се приложиха с ученици методи и техники по темата „Позитивно образование и личностно развитие”. Ефективността на иновативните модели се изрази в постигнатите резултати:
създадена позитивна среда, в която ученикът е активен субект;
повишена култура на общуване;
увеличени възможности за свободно личностно развитие;
изграждане на важни социално значими личностни качества.
Апробираните иновативни модели въздействат мотивиращо върху учениците, повишават желанието им да бъдат активни в учебния процес и да бъдат отговорни за резултатите от собственото си обучение. Съдържателните измерения в полето на позитивното образование се изразяват в постигане на оптимални преживявания и позитивни емоции, позитивна самооценка, позитивни мисли, цели, сили на характера и добродетели, креативност, компетентност.
Работната среща с училищата партньори продължи с представяне на иновативни педагогически модели, които се различават от традиционното обучение. Изнесени са два урока от учители на Второ ОУ.
В актовата зала Елеонора Йорданова – учител по история и цивилизации, и ученици от 5 клас представи модел на обърната класна стая на тема: „Да бъдеш бог в Древен Рим”. Ролята на учениците е променена – вместо да са продукт на обучението, те са в центъра на обучението, където могат активно да трупат знания, да участват в собственото си оценяване. Ученичка от класа влиза в ролята на учител и своеобразен режисьор, който представя пантеона на капитолийските богове. Ръководна роля имат още двама ученици, които запознават с особеностите на религията в древен Рим чрез ръчно изработен от тях накит на Слънчевата система. Един след друг излизат ученици, преобразени в древноримски дрехи – всеки със своя роля на древноримски бог. Учениците нагледно прилагат изучения материал според индивидуалното си разбиране и проверяват резултатите от наученото.
Представеният модел променя стандартните методи на обучение. Учениците разбират темата в детайли, практикуват и обсъждат наученото, активно си взаимодействат. Ученето не се случва чрез лекционно запознаване с темата, а чрез експериментиране и действие по темата. Фокусът е върху разбирането и прилагането. Учениците са ангажирани, уверени, подкрепяни в развитие на критичното мислене. Иновативният урок допринася за емоционалното себепознание и развитие на социалните умения. Учениците са мотивирани за екипна работа, развиват успешна комуникация чрез разпределяне на роли, полагат усилия за лична индивидуална проекция и осъзнават психологическата ценност на екипния резултат като принос на всеки един от членовете на екипа. Образователният процес се реализира чрез взаимосвързани елементи: позитивен подход и личностно развитие.
Вторият иновативен урок се проведе в РБ „Захарий Княжески” с ученици от 2 г клас. Павлина Балева – учител в начален етап във Второ ОУ, представи Урок по щастие.
Под формата на игра учениците формират и развиват уменията за разпознаване и назоваване на емоции. Дейностите са организирани в тематични занятия на принципа на социално-психологичния тренинг: „Кажи здравей с мечо”, „Браво”, „Сърцето на класа”, „Събираме добри думи”, приказката „Фло”. Структурата на урока следва определен алгоритъм – подбрани са неформални ситуации, които поддържат групата/класа в състояние на интензивно взаимодействие на всеки етап: запознаване, утвърждаване на положителна самооценка, утвърждаване на позитивна среда в класа, формиране на умения за изразяване на позитивна оценка, формиране на чувство за общност.
Иновативният урок по щастие е нов метод на социално-емоционално учене. Личностното развитие на детето е резултат от неговото обкръжение – група, клас, училище, семейство. Връзките и отношенията, които се изграждат в тези общности, оказват влияние и променят индивидуалния опит и поведение, с други думи: това, което ни заобикаля има критично значение за изграждането на личността. Щастието е не само усещане, а и практика. Но никога не може да се превърне в досадна домашна работа. Детето се чувства щастливо, когато усеща своята уникалност, отстоява своето мнение, получава поощрение и най-важното – знае, че го обичат.