Населението на България намалява с 50 000 души годишно, а 110 000 души умират годишно. Данните представи експертът по демография Елица Димитрова.
Тя отчете, че България е една от нациите, които има сериозен демографски проблем. По думите й пред bTV, в страната съжителстват различни културни модели на възпроизводство. От една страна: „Около 3 000 са децата, които са родени от майки под 18 г. за 2017 г.“, подчерта демографският експерт.
От друга, Димитрова припомни, че от 90-те години в България има процес по отлагане на второто раждане.
Родените деца през 2017 г. в Майчин дом са 3910, а през изминалата година те са били 3581. През настоящата година ще бъдат родени по-малко от 60 000 деца, което е антирекорд за България.
В периода от 1 януари до 1 декември 2017 г. новородените са били 58 000. За изминалата година те са били 53 543.
Видин е един от градовете с тревожен демографски показател. За 2017 г. новородените деца са били 572, докато за 2018 г. те са били 330. София, Пловдив, Стара Загора – са градове с положителен баланс. Раждаемостта е по-висока от смъртността.
Социалният антрополог Харалан Александров отбеляза, че данните затова колко деца са родени винаги закъсняват. По думите му това не е нещо необичайно.
Според Александров големият въпрос е кога й се ражда на българската жена, при какви условия и къде.
„Много млади хора избират да живеят в чужбина и да родят там, както и да го отложат занапред във времето“, уточни той.
Социалният антрополог обясни, че повечето хора разсъждават, че трябва да се направи дете тогава, когато можеш да се грижиш за него. Според него обаче това отнема много време, а лошата новина е, че ако продължи тенденцията, ще имаме застаряващо население в страната.
Александров подчерта, че хората, които имат малък и среден бизнес избират да останат в България и да родят децата в нашата страна.
Харалан Александров е на мнение, че в държавата трябва да има социални и икономически местни политики, с които да бъде стимулирано раждането. Със сигурност е нужно – видяхме, че Албания вече задейства система, при която второ раждане се подпомага с около 6000 евро, трето – с почти 10 000 евро, а първото – с над 3000 евро. Предвид различните модели у нас обаче, трябва да се търси механизъм за насърчаване на т.н. качествена раждаемост, т.е. създаване на деца от родители с образование и квалификация, които могат да се грижат за тях.