Юбилейна вечер „40 години спътници Интеркосмос България 1300“ организират в Стара Загора в четвъртък. Началото е в 18 часа, съобщиха за ЗАРАТА организаторите.
Институт за космически изследвания и технологии при Българската академия на науките, Астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин“, Регионален академичен център Стара Загора и Граждански клуб ЛИПА, с подкрепата на Община Стара Загора организират юбилейна вечер „40 години спътници Интеркосмос България 1300“ .
Тя ще се проведе утре вечер в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ с възможност и за онлайн участие.
Първият български изкуствен спътник „Интеркосмос България – 1300“, известен още като „Интеркосмос 22“, е изстрелян на 7 август 1981 г. от космодрума „Пласецк“ в Русия. Извеждането му в орбита е посветено на 1300-годишнината от основаването на българската държава.
Едно от най-значимите български научни постижения в областта на космическите изследвания за всички времена бе програмата „България – 1300“, осъществена през 1981 г. в чест на годишнината от създаването на българската държава. Идеята за програмата е на колектива от български учени Кирил Серафимов, Димитър Мишев, Митко Гогошев и Иван Кутиев, а осъществяването й е направено в партньорство с Института за космически изследвания на Руската академия на науките.
Акад. Димитър Мишев. България на „ти“ с Космоса
Основната цел на космическата програма „България – 1300“ е постигането на съществени научни резултати в две области на космическите изследвания, в които българските изследователи имат вече традиции: космическа физика и дистанционно изследване на Земята от Космоса. Така са изведени в орбита два големи изкуствени спътника на Земята от типа Метеор. Първият спътник „Интеркосмос – България – 1300“ (ИКБ-1300) е изцяло оборудван с комплекс от българска научна апаратура за изучаване на йоносферно-магнитосферните взаимодействия, изстрелян на орбита свисочина около 900 км. Програмата на втория спътник „Метеор – Природа“ включва участието ни с научна апаратура за дистанционно изучаване на природните образувания на Земята от по-ниска орбита (около 650 км).
Внучките на личния старозагорец проф. Митко Гогошев строят монумент в памет на дядо си
Граждански клуб ЛИПА вече направи предложение за изграждане на монумент „Интеркосмос България 1300“. Аргументите са, че базовата обсерватория към Централната лаборатория за космически изследвания на БАН в Стара Загора, с ръководител проф. Митко Гогошев, има основна роля във формирането на идеята, изработване на изследователското оборудване и управлението на програмата.
Долна хула на ЦК на БКП очерня старозагореца проф. Гогошев
От Граждански клуб ЛИПА предлагат в центъра на града да бъде създаден монумент с копието на спътника „Интеркосмос България – 1300“, като символ на космическата слава на Стара Загора. Проектът е разработен от екип, ръководен от архитектите Пламена и Цветелина Гогошеви, внучки на проф. Митко Гогошев – ръководител на Базовата обсерватория към Централната лаборатория за космически изследвания на БАН в Стара Загора, която изиграва решаваща роля за реализирането на програмата „Интеркосмос България – 1300“.
Копието на спътника, което е идентично с изстреляния и все още обикалящ Земята спътник „Интеркосмос България – 1300“, е собственост на Института за космически изследвания и технологии (ИКИТ) към БАН.
Обвиняват в шпионаж бащата на българската космонавтика на върха на кариерата му
Ръководството на института дава пълна подкрепа на идеята и заявява, че ще предостави копието на спътника за изграждането на монумента.
Сега то се съхранява във филиала на ИКИТ към БАН в Стара Загора.