Германски учени посочиха единственото спасение от пандемията

Германските вирусолози смятат масовата зараза на жителите на страната с коронавирус – до 70%, за една от спасителните мерки в борбата срещу пандемията COVID-19.

Те посочват и основните заплахи от нова инфекция. Известният немски физик, философ, автор на книги и телевизионен водещ Харалд Леш покани вирусолозите Улрик Протцер от Техническия университет в Мюнхен и Ян Феликс Дрекслер от клиниката „Шарите“ в Берлин.

Учените коментират защо е толкова агресивен и какви са основните заплахи от новия коронавирус Sars-CoV-2.

Коронавирусните вирусолози го сравняват с причинителя на SARS, който предизвика епидемия през 2002-2003. И двата са склонни да влязат в белите дробове, за да се размножават в клетките им, и да заразяват хората чрез капки влага, разпространена от тялото. Новият вирус обаче е много по-агресивен, това е една от основните му заплахи.

„За разлика от стария, новият тип, причинявайки COVID-19, придоби способността да се размножава в назофаринкса, въпреки че има малко рецептори, които му позволяват да се захване. Това означава, че вирусът е еволюирал и е започнал да действа по-ефективно, като пътищата му за предаване са съкратени ”, обясниха експертите мащабната инфекция.

Друга основна заплаха от COVID-19 е, че човечеството все още не е имало опит да се зарази с тази инфекция и затова проблемът с развитието на имунитет към нея отнема време. От една страна е необходимо по всякакъв начин да се ограничи растежа на пандемията, за да не рухнат медицинската индустрия и други важни сфери на обществото. От друга страна – за развитието на резистентност към нов коронавирус и за развитието на ваксини е необходимо състояние като масов имунитет, което е възможно само, когато повечето хора са заразени.

„За да се справят с вируса, в Германия трябва да бъдат заразени до 60 милиона души. Такава масивна инфекция не е нещо ужасно, защото означава развитие на колективен имунитет и създаване на ефективна ваксина, основана на антитела “, така експертите обясниха идеята си за начин за спасение.

Според учените новият коронавирус няма да изчезне, а с голяма вероятност ще се превърне в сезонна инфекция.

Той не е особено екологично устойчив и ще отслабне през лятото, защото е уязвим от ултравиолетовото излъчване и топлината. Независимо от това, случаите на инфекция ще продължат, тя няма да изчезне напълно. Ние можем да спечелим само, ако двама от трима души в страната (приблизително 70%) станат имунизирани, тоест се разболеят и развият имунитет“, казват експертите.


image0 (9K)