Документите за български произход са стрували между €5000 и 8000 

Най-сериозният случай на корупция и без аналог в най-новата ни история – така заместник главният прокурор Иван Гешев определи акцията в ДАБЧ. Разследването е започнало по сигнал от МВР в Кюстендил, а всичко останало е „градски легенди“, посочи той.

Прокуратурата и Антикорупционната комисия обявиха подробности около схемата за даване на документи за български произход на граждани на Македония, Украйна и Молдова, които не са имали право на това.

Действията на групата са били в две насоки – срещу заплащане да бъдат ускорени удостоверения за произход на граждани на Украйна и Молдова, които имат българско потекло. И, отново срещу заплащане – да бъдат издадени неистински удостоверения на граждани на съседни на България страни – без български произход. В агенцията са намерени забавени над 20 000 преписки.

Схемата е действала от юни 2017 година – месец, след като Харалампиев става председател на Агенцията за българите в чужбина, разказа заместник-главният прокурор Иван Гешев.

„Събрал определени представители на българските общности извън България и казал как ще се работи за в бъдеще – с определени плащания, за да се придобие бързина и всичко друго. Защото явно този човек, той не е престъпник, защото не е осъден – това е едно логично предположение, отишъл в тази агенция за да осъществява „лоши практики“. Да ги наречем по този начин“.

Гешев описа и каква е била цената на новите правила:

„Става въпрос за суми, които са плащани – между 5 000 и 8 000 евро за удостоверение на най-ниското ниво. Разпределяла се е сумата по цялата верига до ръководството на агенцията, която, според нас, е част от организирана престъпна група, са стигали между 1000-1500 евро на случай.

Разследването е започнало по сигнал от МВР в Кюстендил.

Прокуратурата ще поиска постоянен арест за председателя и главния секретар на Агенцията за българите в чужбина и на единия посредник. Четвъртият арестуван – жена с тежко заболяване, която е съдействала на разследващите, излиза на свобода срещу подписка.

Ключов свидетел на прокуратурата, дал показания пред съдия, е заместник-председателят на агенцията Димитър Владимиров. Той знаел за схемата, опитвал се да й се противопостави, но участниците в групата се опитвали да го заобиколят, каза Иван Гешев и препрати към самия Владимиров въпроса – защо не е сигнализирал прокуратурата и службите.

Според прокуратурата Харалампиев и Томов са получавали по около 1000 на всеки случай. Обвиненията към шефа на Агенцията за българите в чужбина са за подкуп от 5 000 евро и 5 случая, когато е получил по 350 евро, за да въздейства на свои подчинени, за да задвижат такива документи за българско гражданство. Главният секретар е обвинен, че два пъти повлиял на свой подчинен, за да вземе такова решение, от което получил суми от 800 и 1500 евро. Групата се ръководела от Петър Харалампиев и е започнала да действа почти веднага, след като той встъпва в Агенцията. Заместник-главният прокурор Иван Гешев цитира свидетели, които казали, че веднага след встъпването си в длъжност Харалампиев събрал ръководители на български дружества зад граница и им е казал, че от тук нататък така ще се работи в Агенцията.

Лица, които искали удостоверения за български произход – украинци или от Западните Балкани, търсили посредници. Част от хората, които искали такива документи, все пак имали български корени. Но чакането отнемало година. А парите били давани за ускоряване на процеса. И така, в деня на плащане, веднага получавали удостоверение за български произход. А тези, които нямали български корени, плащали по-висока цена. Сумата варирала между 5 и 8 хиляди евро. До ръководството стигали по 1000-1500 евро. По-евтино излизало да платят тази цена, вместо да идват 6 пъти до България“, обясни Гешев.

Председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев обобщи, че за разплитането на схемата са се включили разследващи в Кюстендил, както и агенти на ДАНС. „Нито по този случай, нито по някой друг от последните има има теч на информация“, посочи Георгиев.

„До този момент по разследването в ДАБЧ няма информация от президентството“, каза Иван Гешев. Няма връзка между Красимир Каракачанов и схемата, допълни той. Но пък поясни, че според данните до момента Харалампиев събрал представители на български общности в чужбина и им обяснил как ще се работи.

Разследващите все още не знаят дали схемата е наследена от предишно ръководство. Заместник-председателят на агенцията Димитър Владимиров е знаел за схемата, опитвал се да се противопостави, но участниците в групата се опитвали да го заобиколят.

 


image0 (9K)