Доц. Развигор Дърленски от Тракийския университет. Старозагорският антарктик с лекарска мисия

Тракийският университет стъпи на Антарктида благодарение на доц. Развигор Дърленски, който е участник от 30-тата Българска Антарктическа експедиция. Той е преподавател в Медицинския факултет, а основната му научна задача на белия континент е във връзка с проучвания, свързани с влиянието на климатичните условия върху кожата.

„Участието ми в 30-та юбилейна Българска Антарктическа експедиция е във връзка с продължаване на проучванията на нашия екип върху физиологията на кожата и нейната адаптация към специфичните антарктически климатични условия. Заедно с моя колега и приятел д-р Иван Богданов от АСК УМБАЛ Токуда имаме възможност да разширим познанията за адаптацията на кожния микробиом в белия континент“, казва доц. Дърленски.

Доц. д-р Развигор Дърленски е роден в Добрич през 1980 г. в лекарско семейство. Женен е и има една дъщеря. През 1999 г. завършва местната езикова гимназия, а през 2005 се дипломира като лекар с отличие в Медицински Университет-София.

Има ли конкретна научна задача, която трябва да изпълните, стъпвайки на Антарктида?

„Предходните ни данни показаха, че при по-продължителен престой в Антарктида, кожната бариерна функция отслабва, появяват се едва инструментално доловими белези на възпаление на кожата (еритем), както и увеличение на съдържанието на пигмента меланин в кожата. Последното има значение за защита спрямо ултравиолетовите лъчи – механизъм наблюдават дори при безгръбначни животни и растения в Антарктида. По този въпрос работят успоредно с нас колеги биолози. Ето защо тази година, на базата на спечелено финансиране по Националната програма за полярни изследвания и с помощта на Българския антарктически институт и Националния център за полярни изследвания, на които сме признателни за логистичната и морална подкрепа, ще обследваме адаптацията на кожния микробиом в белия континент“, разказва ученият и допълва:

Д-р Развигор Дърленски е трето поколение лекар. Дядо му и баща му също са кожни лекари, какъвто е и той.  „Фамилната обремененост” я има, но никога не съм бил подложен на натиск да стана лекар”, обяснява младият дерматолог-венеролог, който сега работи в японската  болница Токуда. „Избор на професия бе мой, но няма как да отреча влиянието на средата и атмосферата в която съм отраснал”, подчертава той.

Казва, че е  щастливец по отношение на следването си и специализациите си, защото е имал много учители – и то от българската дерматологична школа. На първо място той посочва проф. Николай Цанков. „Това е човекът, който ме отгледа като дерматолог”, не пести суперлативи за учителя си д-р Дърленски.  Това е човек, който дава, който обича да дава, развенчава митове за това, че занаятът и в медицината се краде”.

Д-р Дърленски смята, че признания от рода : „Станах лекар, защото искам да помагам на болните”, „За да лекувам нелечими заболявания…” са рамкирани и  му звучат като клишета.

„Още една екзотична идея е да проведем изследване на различни функционални изследвания на кожата на открито, под откритото антарктическо небе. Тези експерименти са новаторски в световен мащаб“, коментира още експедицията на Антарктида д-р Дърленски.

Специализира в Катедрата по кожни и венерически болести в София. През 2010 придобива специалност по дерматология и венерология (кожни и венерически болести). През 2010 г. Д-р Дърленски защитава докторкса дисертация на тема “Клинико-експериментални проучвания за ролята на епидермалната бариера при контактната свръхчувствителност и иритация на кожата”и придобива образователна и научна степен “доктор по медицина”.

Самото пътуване до Антарктида Дърленски определя като приключение, отнело 14 дни, от които 10 хората са били подложени на задължителна здравна карантина в Пунта Аренас, Чили. „Това е задължително изискване за всички, пътуващи за Антарктида. При пътуването открихме много неща за себе си, както и се запознахме помежду си с научния и логистичен екип на експедицията. Родиха се идеи за нови, интердисциплинарни, научни проекти“, казва дерматологът антарктик.

От 2011 г. Развигор Дърленски работи като дерматолог в Токуда Болница София. От 2014-та е избран за доцент по дерматология  в Тракийски Университет, Стара Загора.

Д-р Дърленски е специализирал в Университетската клиника по кожни болести към LMU – Мюнхен, Германия (2010), Университетската клиника по дерматология и алергология – Charite, Берлин, Германия (2007/2008), в Университетската клиника по дерматология и алергология Schwabing –  Мюнхен, Германия (2004). През 2011 г. печели наградата “Еврика” на Висшата атестационна комисия и Фондация “Еврика” за постижения в науката. Носител е на редица престижни международни награди: Michael Hornsetin Memorial Scholarship на Европейска академия по дерматология и венерология, Werner von Siemens Excellence Award, Inaugural Edward L. Keyes Award на Международната академия по козметична дерматология и др.

В момента в българската база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън са 14 души-българи, между които учените геолози д-р Велев и д-р Методиев, биолога- д-р Весела Евтимова, сеизмологът д-р Гергана Георгиева, молекулярния биолог – доц. Димов, както и моят колега невролог – д-р Нейков, който проучва съня в Антарктика.

„Вълнуващо е да посетиш нещо, в което струи българщина, отдалечено на 14 000 км от родината. На брега бяхме посрещнати от командира на базата Олег Василев и неговия екип с хляб, сол и мед. Слушал съм и съм гледал много филми за Антарктида, но нищо не може да се сравни с емоцията и вълненията, които човек изпитва при среща с тези неземни пейзажи, ландшафт, флора и фауна. Осъзнавам, че имам невероятен шанс да съм един от малцината, имали възможност да се докоснат до това сравнително девствено от човешка дейност място. Това е сбъдване на една детска приключенска мечта“, споделя ученият от Тракийския университет.

Д-р Дърленски има публикувани 75 научни статии в периодични издания на български и чуждестранни издателства и 12 глави от монографии на английски Секретар е на Българско дерматологично дружество, членува в Съюза на учените в България, Европейската академия по дерматология и венерология (ЕАДВ), Европейската академия по алергология и клинична имунология, Световната Алергологична Организация, Международното дружество по фармакология и физиология на кожата, Европейската мрежа за изучаване на кожната бариера. Взема редовно участие в научни форуми с доклади и постерни презентации, публикувал е над 100 научни труда, цитирани над 500 пъти.

Професионалните интереси на доц. Дърленски са бариерна функция, имунология на кожата, неинвазивни методи за изследване в дерматологията, чувствителна кожа, контактен и атопичен дерматит, алергични кожни заболявания,  кожни прояви при вътрешни болести и нежеланите лекарствени реакции на кожата.

„Тук точни планове се правят условно- зависими сме от климатичните условия, вълненията на морето, логистичната организация. Няма пристан, на който да акостира кораб или летище. Ако всичко върви по план, се очаква да се завърнем в родината около 20 февруари“, предполага доц. Дърленски и отправя към Тракийския университет послание от далечна Антарктида:

„Пожелавам на целия състав на нашия университет да са здрави, особено в тези тежки за страната времена. Нека не спират да мечтаят, да се целят високо и да не спират да си задават въпроси, защото любопитството движи науката напред.“

 


image0 (9K)