Забрани и ритуали в народното поверие за днешния 17 юли

Забрани и ритуали за празника на св. Марина, който се отбелязва на 17 юли и се свързва с народната почит и култ към светицата – покровителка на бурите и пожарите, господарка на змиите.

[ad id=“225664″]
Жените на Марининден спазвали редица забрани – те не работели с ножици, конци и въжета, не шиели с игли и не плетели с куки. Не решели косите си, за да се предпазят от змиите, които през лятото често се срещат на полето, в ливадите, градините и в лозята.

На 17 юли имало обичай да се пали нов жив огън. Той се взимал от двама братя близнаци или мъже, които носели редки имена и били едноименици. Те отивали през деня в гората за клони, които отсичали от липови, лескови или хвойнови дървета. А вечерта се събличали голи и триели едно в друго два клона, докато пламне огън. Отнасяли ги в домовете си и палели с него огнището. Вярвали, че той ще ги пази от небесните стихии, болестите и зловредните насекоми.

Според старо поверие св. Марина имала лечителски способности

[ad id=“263680″]

Хора с очни проблеми, ходели на извор или река в близост до манастир или оброк, който носи името на светицата. Миели се с водата, която смятали за лековита и се молели на св. Марина да бъдат изцелени. Връзвали на близко дърво парцалче или конче от дрехите си, за да остане там болестта.

На Марининден празнуват и всички занаятчии, които работят с огън: хлебари, ковачи, грънчари, железари, калайджии
Жените месели питки, които мажели обилно с мед. Раздавали ги на близки, съседи и познати, за здраве на стопанина, да му е спорен и доходен занаята.

В народния календар денят на св. Марина е известен като МАРИНДЕ

Това е един от трите най-горещи дни през годината – 15, 16 и 17 юли. Народът ги наричал „горещници” и се празнували в чест на огнената слънчева стихия. Първият ден наричали Чурлига, вторият – Пърлига, а третият – Огнена Марина.

На 17 юли Църквата почита покровителката на бурите и пожарите, господарката на змиите


image0 (9K)