Законопроектът за бюджет 2017 е приет на първо четене

Законопроектът за държавния бюджет на България за 2017 година е приет на първо четене.
„За“ бюджета гласуваха 102-ма народни представители, 58 бяха „против“, а 11 се въздържаха. Както и на предните два бюджета – на НЗОК и НОИ, „против“ бяха депутатите от БСП, ДПС и АБВ.

ГЕРБ, Атака, Реформаторският блок, БДЦ-Народен съюз бяха за“, а патриотите се въздържаха, като само 1 от тях даде гласа си „против“.

Ето някои от изказванията по бюджета на депутати от различните парламентарни групи:
„Хората нямат десен и ляв рафт в хладилника. Това не е бюджетът на ГЕРБ, а на държавата“, категоричен беше депутатът от БДЦ Стефан Кенов.

„Българите ще си останат най-големите бедняци в ЕС, не искаме такъв бюджет“, каза от името на ДПС Алиосман Имамов.

От БСП казаха за пореден път тезата си, че бюджетът не е добър и няма да го подкрепят. Румен Гечев заяви: „Новите калинки местят папки от чекмедже на чекмедже, нито едно евро не е влязло, а българската държава се поддържа като мащеха на българската икономика“.

Славчо Атанасов от Патриотичния фронт пък постави акцент върху културата и липсата на средства за нея: „Българската култура не е сред приоритетите на Бюджет 2017. Културата и науката не са приоритет и от години за нея се определя граница за развитие и съхранение, в рамките на 0.5% от БВП. А парламентарната Комисия по култура и медии единодушно се е обединила около предложението на министър Рашидов за увеличение на бюджета за култура от 0.5% на 0.6% от БВП. И това е, за да се гарантират не заплатите, а дейностите, които са гръбнакът на българската култура. Не мога да подкрепя такъв бюджет“.

С решението на парламента днес бюджета за 2017 година, както и тези на НОИ и на НЗОК отиват на второ четене, където ще се гласуват член по член.

Разчет

Очакванията за реалния растеж на БВП са той да се запази на относително стабилни нива през прогнозния период, като през 2017 г. слабо ще се забави до 2,5%, а за периода 2018-2019 г. се очаква постепенното му ускоряване до 2,7 на сто.

Предвиден е дефицит в размер на 1,330 млрд. лв. или 1,4% от БВП.

Ако има дефицит, той може да бъде покрит или с нов заем, или с намаляване на фискалния резерв. Законът за държавния бюджет дава възможност на кабинета да изтегли нов заем до 1,2 млрд. лв.

Планираните приходи в консолидирания бюджет за следващата година са 35,439 млрд. лв.

Инфлацията, която сега е отрицателна (-1%), ще се увеличи до 1,5%.

Минималната работна заплата ще се увеличи на 460 лева от 1 януари 2017 г., като този размер ще се запази през 2018 и 2019 г.

Предвижда се увеличение на осигурителната вноска с 1%. От нея се очаква държавата ще ни прибере с 395 млн. лева повече, отколкото е събирала досега.

От 1 юли догодина пенсиите ще се увеличат с почти 2,5%, а вноската за пенсия към НОИ ще се увеличи с 1% и става 18,8%.

Максималната пенсия остава 910 лв.

От 1 януари 2017 г. необходимият осигурителен стаж за придобиване право на пенсия се увеличава с по 2 месеца всяка година до достигане на 35 г. и 8 месеца за жените и 38 г. и 8 месеца за мъжете в 2019 година.

Приоритетите в Бюджет 2017 са фокусирани върху мерки, свързани с насърчаване на реформите в сектор „Образование“, поддържане на модерни и боеспособни въоръжени сили и развитие на отбранителните способности на страната, подобряване на функционирането на системата на здравеопазването, както и изпълнение на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради.


image0 (9K)