Как социалните мрежи объркват концентрацията ни

Проучвания наблягат върху вредното въздействие на социалните медии и дългото време, прекарано пред екрана

Трудно ви е да се концентрирате? Спокойно – оплакването е често срещано. Но по какъв начин можем да променим това? Един от съветите – по-дълго време по-далеч от компютъра.

Можете да кажете, че драматизирам, но аз усещам, че отслабващата ми концентрация ме кара да губя контрол над живота си„, казва 21-годишната студентка по финанси Мина, която живее в Барселона.

Тя би искала да се усъвършенства в програмирането, което би ѝ помогнало да си намери добре платена работа. Концентрацията върху учебния материал обаче става все по-трудна и по-трудна за нея. Всеки път, когато седне да чете, я връхлитат скука и безпокойство, заради което проверява Инстаграм, изпраща съобщение на някого или започва да играе игра.

Какво става с концентрацията ни?

Мина подчертава, че не става въпрос само за продуктивността ѝ. На нея ѝ е трудно да завърши книгата, която харесва, или да се занимава с хобита, изискващи умствена енергия. При това тя съвсем не е изолиран случай – все повече хора се оплакват от липсата на концентрация и говорят за вината и срама, предизвикани от това.

Но колко сериозен е проблемът, който имаме с фокусирането на вниманието си? И в състояние ли са методите за самопомощ да смекчат оплакванията, които по всичко личи, че са широко разпространени?

Все още няма проучване, проследяващо промените в уменията за концентрация при голяма група хора в продължение на поне две поколения. Някои научни статии предполагат, че продължителността на вниманието на работещите в офиси и на студентите е намаляло. Други изследвания оспорват подобна хипотеза. Трети проучвания наблягат върху вредното въздействие на социалните медии и дългото време, прекарано пред екрана. Те твърдят, че нарушенията на когнитивните способности, включително фокуса и продължителността на вниманието ни, са факт.

Социалните мрежи са сред силите, които най-много ограбват нашето внимание.

Алгоритмите на социалните медии, създадени да стимулират постоянно мозъка, целят да държат концентрацията ни в продължение на часове върху кратко и динамично съдържание. Това затруднява поддържането на задълбоченото внимание към задачи, които са по-малко забавни.

Две мнения за дигиталното раздсредоточаване

Все пак далеч не всички са съгласни, че отслабването на вниманието и продължителният престой пред екрана са задължително нещо лошо. В днешно време сме непрекъснато обсипвани с информация, която се бори за нашето внимание, обяснява Томас Хилс, професор по психология от университета в Уоруик. „Но може би ще успеем да се приспособим към това и да оформим живота си според даденостите“, предполага той. „Това, от което имаме нужда, е да научим хората да управляват своето време и да запазят психическото си здраве.“

За Йохан Хари, автор на бестселъра „Откраднат фокус“, темата е много по-сложна. Проблемите с вниманието днес са по-тежки от всякога, коментира той пред Дойче Веле.

Според него за това допринасят обществото и културата ни.

Възможни ли са колективни действия за повишаване на концентрацията?

Заобиколени сме от сили, които подкопават способността ни за концентрация, обяснява Хари в своята книга. В сравнение с преди около сто години ние спим по-малко, а качеството на съня се е влошило поради постоянното излагане на ярка светлина от екрана. Увеличила се е и хроничната тревожност, особено при хората в несигурно финансово положение, която доказано вреди на съсредоточаването. В много страни са нараснали и случаите на Синдрома на дефицита на вниманието и хиперактивността (ADHD).

Индивидуалните техники за подобряване на вниманието работят, но не всеки е в състояние да ги използва

Сред основните виновници за това са големите технологични компании, чийто бизнес модел се основава на максималното увеличаване на времето, което хората прекарват в социалните медии.

„Ако гледате на това като на индивидуален проблем, сте в капан„, смята Хари. „Трябва да спрем да се обвиняваме и да започнем да се борим със силите, които ограбват нашето внимание, и да им попречим да продължат да го правят.“ Без колективни действия личните решения ще имат ограничено, а в много случаи и временно въздействие“, предупреждава той.

Законодателни инициативи за „отделяне от дигиталното“

Прекарването на по-голяма част от времето далеч от екраните е една от основните препоръки за подобряване на концентрацията. Но хората, чиято работа е свързана с компютрите, почти нямат как да го постигнат.

Законодателните инициативи, като тази за „правото на прекъсване на дигиталната връзка“ – закон, приет от френското правителство и гласуван от Европейския парламент, биха могли да дадат на милиони хора възможността да се отделят за известно време от мрежата и да подобрят концентрацията си, надява се Хари.

https://www.dunavmost.com/====


image0 (9K)