Кланът Кастро

Частният живот на вожда: 6 синове, 1 извънбрачна дъщеря, 32 резиденции, свита от 57 генерали, 28 хиляди души охрана

Каквито и да било подробности, отнасящи се до личния живот на Фидел Кастро, както и на целия партийно държавен елит на Куба, са покрити с непроницаема завеса на секретност. Обаче знае се, че шило в торба не можеш да скриеш и с течение на времето много тайни стават явни.

[ad id=“225664″]

Фамилията Кастро се състои от четирима души: трима братя и една сестра. По-големият брат на Фидел Рамон живее в Куба и е шеф на опитно стопанство по развъждане на едър рогат добитък, разположено близо до Хавана. Раул Кастро, „човекът №2 в Куба“, е министър на Революционните въоръжени сили. Освен това той е втори секретар на ЦК на Компартията на Куба, първи зам. председател на Държавния съвет първи зам. председател на Министерския съвет. Няма нужда да се казва, че първите постове във всичките тези структури принадлежат на „команданте“ — главнокомандуващия Фидел Кастро. По-малката негова сестра живее в САЩ и е заклет враг на своя революционен брат при всяка удобна възможност го обвинява, че е „продал страната на комунистите“.

[ad id=“263680″]

Първата жена на Фидел, с която той се е развел още в незапомнени времена, живее в Испания. От този брак коменданте има един син — също Фидел—който възглавява кубинското ведомство по атомна енергетика и поразително прилича на баща си на младини. Самият Фиделито е бил женен първи път за съветска гражданка, сетне свързва живота си с кубинка, а сега или вече се е оженил, или се готви да се ожени за жена от аристократическо испанско семейство. Наред с големия син Фидел Кастро има също извънбрачна дъщеря Алина Фернандес Ревуелта, която трябва да е на около 34 години.

[ad id=“236993″]

Сегашната жена на главнокомандуващия (впрочем фактът, че Фидел е женен, се държи в най-строга тайна) работи в кубинския Институт до океанография; те имат петима синове, при това името на всеки от тях започва с „А“: Алоин, Алекс,Анатолио и т. н. Те са се учили в Съветския съюз — инкогнито. През цялото това време заедно с тях е живяла съпружеска двойка — сътрудници на държавна сигурност, които са се представяли официално за техни родители.
Колкото до Раул Кастро смята се, че той е женен за Вилма Еспин, която е член на Политбюро на Кубинската компартия и „завежда“ женското движение в страната. Всъщност този брак се е разпаднал още преди 5 години и сега — по указание на Фидел — се поддържа само неговата видимост. Иначе Раул нелегално е женен за българка и освен това има извънбрачна дъщеря от жената, която работи като директор на Кубинската телевизия.

[ad id=“236999″]

Приключили със светската хроника от живота на кубинските ръководители, да съобщим още някои любопитни подробности. Фидел има 32 резиденции (държавни, разбира се), разхвърляни по цялата страна. В Хавана той има  3 дома и 2 подземни бункера, където „в случай на нещо“ главнокомандуващият може да се скрие заедно със свитата си от 57 генерали.
Личната охрана на Фидел наброява 9700 души по цялата страна, от които 2800 са в столицата. Но когато той посещава някаква провинция, към охраната се присъединяват всички подразделения на вътрешните войски и частите на въоръжените сили разположени в дадения район. В такива случаи безопасността на една единствена персона се осигурява от 28 хиляди души едновременно. Нещо повече, ако лидерът на кубинската революция реши да се изкъпе в морето, да се поразходи с една от своите три яхти или да се впусне в подводен лов, то всички военноморски сили в дадения район се привеждат в състояние на повишена бойна готовност, а 122 водолази от специалните подразделения „дюйм по дюйм“ прочистват морското дъно в търсене на подводни мини и капани от изкуствени риби, които се взривяват, ако бъдат простреляни от подводно оръжие.

[ad id=“237001″]

И още един детайл. Личната охрана на Фидел се числи към МВР, а на Раул – към Министерството на въоръжените сили. Това е направено предвидливо — в случай на заговор един от братята да оцелее и да продължи да ръководи държавата. Ако заговорът е в армията,  ще остане Фидел, ако е в МВР, остава Раул.
А. НОВИКОВ 18 октомври 1990 г.
в. „Комсомольская правда“.

[ad id=“238430″]

Б. Р. И в двата случая — да му мисли народът. Защото двамата братя-диктатори никак не са лишени от самочувствието, че са вечни. Та нали сега Куба поема върху себе си мисията на опора на световния комунизъм, който според Фидел Кастро в крайна сметка ще възтържествува по цялата земя. Нали Кастро измисли и хвърли дебелашкото предизвикателство към Човека: „Социализъм или смърт“.


image0 (9K)